Newsletter

MPiT: Porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu (komunikat)

24.10.2019, 19:30aktualizacja: 24.10.2019, 19:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii informuje:

24 października 2019 podczas jubileuszowego 70. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Waszyngtonie przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) i amerykańskiej National Aeronautics and Space Administration (NASA) podpisali porozumienie o współpracy w zakresie eksploracji kosmosu.

Michał Szaniawski, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz James Bridenstine, Administrator NASA, podpisali oficjalne porozumienie o współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej i wypływających z niej wspólnych korzyści.

- Dziś kosmos jest bliżej naszego codziennego życia niż wielu z nas się wydaje, a sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Nie jest on odległą dziedziną, ale jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu, z której dobrodziejstw korzystamy na co dzień. Ma rosnące znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla krajowej i światowej gospodarki. Bardzo się cieszę na informacje o nowym etapie współpracy pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną a NASA. Wierzę, że pozwoli ona na jeszcze szybszy rozwój tego obiecującego sektora i przyniesie korzyści dla obu stron– powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

W ciągu ostatnich 40 lat w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych wykorzystywanych było ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i skonstruowanych przez polskich naukowców i inżynierów, a siedem lat członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przyczyniło się do dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego, w którym działa ponad 350 polskich przedsiębiorstw. Polskie firmy i instytuty badawczo-rozwojowe współpracują z ESA i innymi agencjami narodowymi, w tym NASA, DLR, JAXA i CNSA. Wśród znaczących osiągnięć polskich naukowców są między innymi sensory i próbniki oraz inne komponenty lądowników Mars Curiosity i InSight NASA.

Podczas podpisywania porozumienia Prezes Michał Szaniawski podkreślił: - Podpisywane dziś wspólne porozumienie w sprawie współpracy kosmicznej, jest tylko pierwszym krokiem, ale potwierdza, że Polska i Stany Zjednoczone są gotowe podjąć poważną współpracę partnerską w zakresie robotyki i eksploracji kosmicznej oraz działań na rzecz ochrony planetarnej, rozwoju nauki i zastosowania korzyści płynących z jej rozwoju. Z przyjemnością dołączymy do tej podróży.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dsr/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 24.10.2019, 19:30
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ