Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Będzie ona nie tylko wydarzeniem rocznicowym, ale także okazją do przypomnienia tych kart z historii Polski, które w szczególny sposób ulegają deformacji i zapomnieniu. Stanowić będzie ona odpowiedź na negatywne stereotypy, narracje, mity i oskarżenia pod adresem Polski i Polaków, które pojawiają się w przestrzeni publicznej Stanów Zjednoczonych i krajów Zachodu. W trakcie konferencji goście będą mieli okazję poznać realną sytuację, w jakiej znalazła się Polska podczas ostatniej wojny, niezwykły heroizm i tragedię Polaków (Polskie Państwo Podziemne, powstanie warszawskie, system pracy przymusowej w Niemczech, Generalplan Ost, wywózki na Syberię, Katyń), a także polski wysiłek militarny i wkład w zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą.
Konferencja ta jest oddolną polonijną inicjatywą obywatelską przygotowaną we współpracy z polskimi historykami. Przewodniczącym Rady Programowej jest profesor Marek Kornat z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Konferencja będzie miała charakter międzynarodowy. Referaty wygłoszą historycy i goście z Polski, Niemiec, Indii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz ze Stanów Zjednoczonych. Uczestniczyć w niej będą także weterani wojny i ich potomkowie.
Konferencję otworzy przemówienie profesora Mieczysława Biskupskiego, amerykańskiego historyka polskiego pochodzenia z Uniwersytetu Connecticut. Wśród prelegentów będą: amerykańska reżyser Stacey Fitzgerald, autorka filmu o polskich więźniarkach w obozie Ravensbrück; indyjska reżyser Anu Radha, która w filmie „A Little Poland in India” ukazała los tysięcy polskich sierot i kobiet uratowanych przez indyjskiego maharadżę. Christoph Schwarz opowie o dzieciach Zamojszczyzny, a Ken Koskodan, amerykański autor książki „No better Ally”, przypomni bohaterską postawę polskich żołnierzy walczących niemal na wszystkich frontach wojny. Oczywiście nie zabraknie też znakomitych historyków. Profesor Marek Kornat z PAN-u będzie mówić o pakcie Ribbentrop-Mołotow, profesor Tadeusz Wolsza o zakłamywaniu zbrodni katyńskiej przez Sowietów, profesor Norman Domeier o kontrowersjach wokół współpracy Associated Press z III Rzeszą, a profesor Sean McMeekin o zdradzie Polski przez aliantów. Profesor Danusha Goska z USA opowie o antypolskich stereotypach w amerykańskiej pop-kulturze.
Konferencja jest skierowana do polityków, historyków, archiwistów, muzealników, wydawców, dziennikarzy, pracowników departamentów edukacji oraz filmowców.
Szczegóły na temat konferencji można znaleźć na stronie https://ipoland.org/. Komitet Organizacyjny Konferencji „Poland First to Fight” zaprasza do udziału.
KONTAKT:
Biuro Konferencji „Poland First to Fight”
c/o Polish American Congress of Southern California
3400 W. Adams Blvd, Los Angeles,
CA 90018 United States
Internet: https://ipoland.org/
Twitter: @_iPoland
tel. 001 862-686-2442
-
Artur Zysk
email: a.zysk@iPoland.org
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.10.2019, 13:30 |
Źródło informacji | Komitet Organizacyjny Konferencji „Poland First to Fight” |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ