Newsletter

CIR: komunikat po posiedzeniu Rady Ministrów (komunikat)

29.10.2019, 13:47aktualizacja: 29.10.2019, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął informację o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w 2017 r. i 2018 r. w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022.

Rada Ministrów zaakceptowała uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Rolnictwo polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje”.

Rada Ministrów przyjęła informację o zrealizowanych lub podjętych zadaniach z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w 2017 r. i 2018 r. w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017–2022, przedłożoną przez ministra zdrowia.

W ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego realizowano działania mające zapewnić osobom z zaburzeniami psychicznymi powszechny dostęp do opieki zdrowotnej oraz do innych form opieki i pomocy niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym oraz społecznym. Chodziło także o kształtowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi właściwych postaw społecznych, a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości oraz przeciwdziałania ich dyskryminacji.

# # #

Najważniejsze działania realizowane w latach 2017-2018:

-Uruchomienie pilotażu, którego celem jest przetestowanie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej, opartego na centrach zdrowia psychicznego (pod kątem organizacyjnym, finansowym, jakościowym oraz równości i dostępności do świadczeń zdrowotnych).

§ udzielanie świadczeń w ramach pilotażu możliwe jest od 1 lipca 2018 r., a czas jego trwania wynosi 36 miesięcy;

§ podmiot zakwalifikowany do pilotażu tworzy jedno centrum zdrowia psychicznego, którego zadaniem jest zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej dorosłym (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej);

§ 27 centrów może objąć opieką łącznie ok. 3 mln osób z całego kraju.

-Zainicjowanie – we współpracy z towarzystwami naukowymi zajmującymi się sprawami zdrowia psychicznego oraz podmiotami uczestniczącymi w ochronie zdrowia psychicznego – standardów lub rekomendacji postępowania medycznego w ramach centrum zdrowia psychicznego.

- Powołanie zespołu roboczego do spraw prewencji samobójstw i depresji przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego.

-Realizacja działań związanych z organizacją i emisją w mediach kampanii edukacyjno-informacyjnej: „Depresja. Rozumiesz-Pomagasz”, mającej na celu przekazanie rzetelnej wiedzy na temat depresji i profilaktyki zachorowania na depresję.

- Powołanie Zespołu do spraw zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, w skład którego weszli najlepsi eksperci i praktycy zajmujący się zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży.

-Zwiększenie nakładów na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. W latach 2015-2018 wzrost ten wyniósł ponad 18 proc.

-Rozwinięcie sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Najważniejsze wnioski:

-Konieczna jest kontynuacja wdrażania środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej opartego na centrach zdrowia psychicznego. Dlatego minister zdrowia podjął decyzję o rozszerzeniu tego programu.

-Niezbędna jest kontynuacja działań przyczyniających się do reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

# # #

Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Rolnictwo polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje”, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

-Celem nowelizacji uchwały jest dostosowanie zakresu merytorycznego zadań programu do nowego poziomu wydatków budżetowych na 2019 r. (chodzi o program realizowany w latach 2015-2019 przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy).

-Zmieniona uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2019, 13:47
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ