Newsletter

MPiT: wyłoniło pierwsze Huby Innowacji Cyfrowych (komunikat)

29.10.2019, 15:09aktualizacja: 29.10.2019, 15:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

-MPiT informuje:

Krakowski Park Technologiczny, Politechnika Wrocławska, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Voicelab.AI oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy – to liderzy wyłonionych przez MPiT Hubów Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs). Ich zadaniem będzie wsparcie przedsiębiorców w cyfrowej transformacji.

Program „Przemysł 4.0” ustanowił 24 lipca Minister Przedsiębiorczości i Technologii, realizując politykę innowacyjną państwa.

- Transformacja do przemysłu 4.0 jest procesem długotrwałym i wymagającym zmian na wielu płaszczyznach. Konieczna jest odpowiednia strategia, nabycie nowych kompetencji, wyszkolenie kadr i w końcu implementacja wybranych rozwiązań do danej firmy – powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Przez najbliższe dwa lata huby będą prowadzić m.in. działania informacyjno-demonstracyjne, szkoleniowe oraz doradcze, aktywnie docierając do przedsiębiorców, co pozwoli wypracować standardy świadczenia usług na wysokim poziomie jakościowym przez ośrodki tego typu. W tym procesie DIH-y będą budowały także pogłębioną kooperację z Platformą Przemysłu Przyszłości oraz pomiędzy sobą.

- Otrzymaliśmy 42 aplikacje, z których wybraliśmy pięć ośrodków rozmieszczonych w różnych miejscach Polski. Każdy z nich ma inny model i własne podejście do usług świadczonych przedsiębiorcom. Za dwa lata, bazując na doświadczeniu tych ośrodków, zostaną wypracowane najlepsze standardy, które będą musiały spełniać kolejne huby – dodał Marcin Ociepa, wiceminister resortu.

Działania hubów będą koncentrować się na:

1.Informowaniu o potencjale transformacji przemysłowej i skutkach dla modeli biznesowych;

2. Działaniach demonstracyjnych, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli w sposób praktyczny zapoznać się z procesami opartymi na technologiach cyfrowych, wraz z możliwością wykorzystania ich w swojej firmie (symulacja procesów, wykonanie prototypów);

3.Edukacji i szkoleniach, których celem jest przekazanie przedsiębiorcom i ich (potencjalnym) pracownikom wiedzy z zakresu technologii cyfrowych i umiejętności ich stosowania;

4.Doradztwie, które będzie polegać na wskazaniu przez Hub możliwości wprowadzenia optymalizacji lub innowacji w sposobie wytwarzania produktów lub świadczenia usług. Ponadto współpraca może zakończyć się przygotowaniem dla danego przedsiębiorcy planu transformacji cyfrowej jego przedsiębiorstwa;

5.Działaniach implementacyjnych tj.:

-wdrożeniowych, w formie pomocy przy integracji i uruchamianiu nowych: maszyn, urządzeń oraz oprogramowania;

-integrujących, których celem jest ułatwienie przez Hub przekazywania, wymiany doświadczeń i budowa sieci kompetencji.

Rozwiązania technologiczne, które będą głównymi obszarami działalności wyłonionych w konkursie hubów to:

- łączność w technologii 5G,

- algorytmy uczące się (Sztuczna Inteligencja), w tym systemy autonomiczne,

-Internet Rzeczy (IoT),

-BIM (Building Information Modelling),

-chmura obliczeniowa,

-rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR),

-automatyka i robotyka,

- Komputerowo Zintegrowane Wytwarzanie (Computer Integrated Manufacturing),

-cyberbezpieczeństwo,

-technologie przyrostowe (druku 3D).

Nad właściwą realizacją projektu będzie czuwać Komitet Sterujący z udziałem przedstawicieli MPiT oraz Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości.

Działalność hubów wystartuje jeszcze w 2019 r. Program będzie realizowany do 2021 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2019, 15:09
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii