Newsletter

ABW, MON i NASK będą realizować nową Strategię Cyberbezpieczeństwa RP

30.10.2019, 16:44aktualizacja: 30.10.2019, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Podpisaną przez premiera Mateusza Morawieckiego Strategię Cyberbezpieczeństwa na lata 2019-2024 będą realizować trzy krajowe zespoły specjalistów skupione wokół Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

„Można powiedzieć, że wchodzimy w kolejny etap podnoszenia naszego bezpieczeństwa cybernetycznego” - stwierdził minister cyfryzacji Marek Zagórski, informując o zakończeniu prac nad Strategią podczas 5. Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Katowicach (29-30 października 2019 r.).

Strategia Cyberbezpieczeństwa na lata 2019 - 2024 będzie koordynowana przez pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa za pośrednictwem trzech krajowych zespołów CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team - Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego).

Te zespoły to: CSIRT GOV w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, CSIRT MON w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz CSIRT NASK w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Podstawowe cele rządowej Strategii Cyberbezpieczeństwa Polski na najbliższe pięć lat to zwiększenie poziomu odporności sieci i systemów teleinformatycznych administracji publicznej oraz sektora prywatnego. Strategia zakłada, że okresowe testy i audyty cyberbezpieczeństwa mają weryfikować skuteczność wdrożonych systemów.

„Musimy podnosić zdolności obronne w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno wzmocnienia instytucji publicznych, jak też sektora prywatnego. Bardzo wiele zależy od firm, które prowadzą działalność w Polsce oraz bezpieczeństwa ich systemów” – zaznaczył minister Zagórski.

Według niego, Strategia Cyberbezpieczeństwa będzie realizowana między innymi przez podnoszenie świadomości obywateli oraz kompetencji służb.

Jednym z założeń programu jest też zaangażowanie polskich firm do budowy rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Kluczowa będzie też współpraca z partnerami zagranicznymi.

„Konieczne jest budowanie systemu certyfikacji z innymi państwami. To przyspieszy tworzenie rozwiązań w oparciu o sprawdzone urządzenia i oprogramowanie” – podsumował Marek Zagórski.

Szczegółowy plan działań w ramach przyjętego dokumentu wraz ze źródłami finansowania ma zostać przedstawiony w ciągu najbliższego pół roku.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 30.10.2019, 16:44
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ