Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Projekty wspólnego zainteresowania (PCI) to ponadgraniczna infrastruktura, która łączy systemy energetyczne państw członkowskich. Komisja Europejska podkreśla, że mają one pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu celów polityki energetycznej i klimatycznej - zapewnić przystępną cenowo, bezpieczną i zrównoważoną energię dla wszystkich obywateli.
Przedsięwzięcia z listy muszą mieć znaczący wpływ na rynki energii i integrację rynku w co najmniej dwóch krajach UE. Projekty takie mogą korzystać z uproszczonego systemu zezwoleń i prawa do ubiegania się o fundusze UE z instrumentu "Łącząc Europę".
Z opublikowanych przez KE dokumentów wynika, że na liście znalazły się m.in. połączenia międzysystemowe między Polską, Słowacją i Węgrami, w tym interkonektor polsko-słowacki i korytarz gazowy północ-południe we wschodniej Polsce. Za priorytetowe uznane zostało też połączenie gazowe między Polską a Danią (Baltic Pipe) oraz interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL).
Projektem wspólnego zainteresowania został również rurociąg z Adamowa w Polsce do miasta Brody na Ukrainie, a także przedłużenie Ropociągu Pomorskiego.
Lista została skrytykowana przez organizację ekologiczną Friends of the Earth Europe. "W ramach jednym ze swoich ostatnich działań obecna Komisja Europejska zdecydowała o wsparciu jeszcze większej liczby projektów związanych z gazem ziemnym, co przybliża nas o krok do załamania klimatu. Ta nowa lista jest kpiną ze zobowiązań UE, by uczynić Europę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla" - oświadczył Colin Roche z Friends of the Earth Europe.
Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 31.10.2019, 17:22 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |