Pobierz materiał i Publikuj za darmo
„Podaż pojazdów z silnikiem diesla znacząco zmalała od początku 2019 roku. Obecnie utrzymuje się na poziomie 40,54%, podczas gdy jeszcze w I kwartale 2019 roku utrzymywała się na poziomie 48,15%” - mówi Piotr Korab ekspert autobaza.pl.
Podaż pojazdów z silnikami benzynowymi zwiększyła się nieznacznie w II kwartale (0,73%), a następnie spadła o 2,1% w III kwartale.
Zakładając, że podaż odzwierciedla popyt, można przyjąć, iż mniejsza podaż pojazdów z silnikami typu diesel wynika z mniejszego zainteresowania klientów.
Mała podaż pojazdów o alternatywnych napędach
Wzrost podaży zarówno pojazdów hybrydowych, jak i elektrycznych jest praktycznie niezauważalny. W przeliczeniu na dostępne oferty, ich liczba wzrosła o 894 szt. w przypadku hybryd i o 160 szt. w przypadku pojazdów elektrycznych w porównaniu do I kwartału 2019 roku.
Stan ten może odzwierciedlać nastroje kupujących, którzy owszem interesują się alternatywnymi napędami, jednak wciąż są wierni tradycyjnym silnikom spalinowym. Trend ten mógłby zacząć się zmieniać, gdyby ceny pojazdów z alternatywnymi napędami zrównały się z cenami pojazdów spalinowych.
Kara więzienia za cofanie liczników nie wpłynęła realnie na rynek
W maju br. weszła w życie ustawa nakładająca karę więzienia za cofanie licznika. Jednak nie przełożyło się to na wysyp ofert pojazdów używanych z odnotowanym przebiegiem powyżej psychicznej bariery 200 tys. km w przypadku aut osobowych.
Udział ofert na rynku w podziale na przebieg pojazdu pozostał właściwie niezmienny. Dodać jeszcze należy, że 50% ofert na rynku to pojazdy z przedziału roczników 1990 a 2010, gdzie poza nielicznymi wyjątkami, trudno uwierzyć w przebieg poniżej 200 tys. km.
TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek bez zmian
Do TOP 5 najchętniej wystawianych na sprzedaż marek na rynku pojazdów używanych w III kwartale 2019 r. należą:
1. Volkswagen - 9,83%
2. Opel - 8,63%
3. Ford - 7,34%
4. Renault - 6,95%
5. Audi - 6,87%
Wartości te nie zmieniają się zasadniczo od początku roku. Jedynie miejscami zamieniają się Renault z Audi. To ostatnie w II kwartale było na IV miejscu.
SKODY z największą ilością odnotowanych szkód
Aż 48% wystawionych na sprzedaż samochodów marki SKODA miało odnotowaną szkodę. Co ciekawe, również wysoki odsetek odnotowanych szkód mają popularne Toyoty - aż 44%.
Do tego niechlubnego zestawienia należą jeszcze marki takie jak Mini - 44% i Chryslery - 40%, często sprowadzane z USA.
Ogólna ilość odnotowanych szkód w pojazdach wystawionych na sprzedaż pozostaje cały czas bez zmian. Nadal jedna trzecia pojazdów na rynku wtórnym to pojazdy po większych lub mniejszych szkodach.
Dane dotyczą III kwartału 2019 r. rynku pojazdów używanych i zostały opracowane na podstawie informacji posiadanych przez portal autobaza.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 31.10.2019, 17:06 |
Źródło informacji | VIN-Info |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu