Newsletter

MC: Duuuuuużo szczęścia – rodzice ufają nam coraz bardziej (komunikat)

04.11.2019, 15:30aktualizacja: 04.11.2019, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MC informuje:

Młodzi rodzice coraz rzadziej chodzą do urzędów. Zamiast tego działają online. Przez internet zgłosili już narodziny niemal 61 tysięcy maluchów.

Co prawda nie wiemy, ile ze zgłoszonych online dzieci to dziewczynki, a ilu to chłopcy, wiemy za to jedno – rodzice doceniają ułatwienie, jakie daje im nasza e-usługa. O tym, że tak jest – najlepiej świadczą… liczby.

Bez wakacji

"Jak do tej pory rekordowym miesiącem pod względem liczby maluchów zgłoszonych online był lipiec. Wtedy rodzice bez wizyty w urzędzie zarejestrowali 4703 dzieci" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "W sierpniu pobiliśmy za to inny rekord. To wtedy zgłoszenia elektroniczne stanowiły 13,47% wszystkich narodzin" – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

W sumie od początku działania naszej e-usługi (a działać zaczęła 1 czerwca 2018 r.) rodzice dzięki niej zgłosili narodziny niemal 61 tysięcy nowych członków rodziny (a dokładnie 60 987). Tylko w tym roku (od początku stycznia do końca października) – 37 260 maluchów zostało zarejestrowanych online.

Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw.

"Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu" – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie" – dodaje szef MC.

WAŻNE! Rodzice mają obowiązek zgłosić narodziny dziecka w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – np. lekarz lub położna. Przekaże ją do Urzędu Stanu Cywilnego (USC) najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.

Za rękę

Jeśli wydaje się Wam, że to skomplikowane – mylicie się. Zgłoszenie online narodzin dziecka zajmuje tylko chwilę. Możecie to zrobić nawet przez telefon. Gotowi? Przeprowadzimy Was przez ten proces za rękę.

Karta urodzenia wystawiona i przekazana do USC – teraz ruch jest po Waszej stronie. Najpierw zadecydujcie – kto zgłasza dziecko. Mama czy tata? Pierwsza decyzja podjęta – brawo Wy!

Rodzic, który będzie rejestrował malucha powinien mieć profil zaufany (drugiemu rodzicowi też się przyda…). Jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie załóżcie. Przyda się do złożenia wniosku o 500+, dzięki niemu zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, załatwicie też wiele innych spraw związanych z pojawieniem się dziecka na świecie.

Wszystkiego o profilu zaufanym dowiecie się na www.pz.gov.pl. Tam też go (całkowicie za darmo) założycie.

Profil zaufany założony – następny krok to wizyta na www.GOV.PL. Będąc tam zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces to tylko pięć prostych kroków. Nawet dziecko by sobie poradziło ;-)

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka.

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

Gotowe!

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu – mogą się przydać gdyby kierownik USC potrzebował wyjaśnień.

Zgłoś urodzenie dziecka – więcej informacji o naszej e-usłudze. (https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.11.2019, 15:30
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ