Newsletter

Światowy Kongres Żydów przyznaje byłej ambasador USA w ONZ Nikki Haley prestiżową nagrodę Theodora Herzla

12.11.2019, 10:11aktualizacja: 12.11.2019, 10:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ambasador Haley: „Izrael nigdzie się nie wybiera – kiedy świat to zaakceptuje, pokój będzie możliwy"; Nazywając Haley „prawdopodobnie najbardziej odważną kobietą w dzisiejszej Ameryce", prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald S. Lauder podkreślił, że „nagroda Herzla wiąże się z naszą wdzięcznością, ale także z odpowiedzialnością".

NOWY JORK, 9 listopada 2019 r. /PRNewswire/ -- „Uprzedzenia ONZ co do Izraela od dawna osłabiają pokój przez propagowanie iluzji, że Izrael po prostu zniknie. Izrael nigdzie się nie wybiera – kiedy świat to zaakceptuje, pokój będzie możliwy". Takie słowa padły z ust byłej ambasador Stanów Zjednoczonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych Nikki Haley w środę po tym, jak przyjęła prestiżową nagrodę Theoroda Herzla przyznawaną przez Światowy Kongres Żydów z rąk prezesa organizacji Ronalda S. Laudera. Nagroda stanowi wyraz uznania dla wyjątkowych osobistości, których praca promuje ideały Herzla w zakresie tworzenia bezpieczniejszego i bardziej tolerancyjnego świata w stosunku do żydów.

Już na początku kariery w Organizacji Narodów Zjednoczonych Haley zauważyła, że pewne „staroświeckie zwyczaje" organizacji, w tym mobbing Izraela, stały się całkiem powszechne i objęły na przykład „comiesięczną sesję krytykowania Izraela" w Radzie Bezpieczeństwa. Jedną z pierwszych lekcji, której ambasador musiała się nauczyć było to, że „najważniejsze jest nie bać się polegać na własnych kluczowych wartościach, nawet jeżeli stoją w sprzeczności ze staroświeckimi zwyczajami (…) których nikt od lat nie kwestionuje; jedną z takich wartości jest stawanie w obronie przyjaciół".

„Niektórzy oskarżali nas o faworyzowanie Izraela – dodała Haley. – Ale nasze podejście nie było oparte na faworyzowaniu. Cała nasza praca w ONZ oparta była na podejściu do Izraela na jednej podstawie. Tą podstawą było proste założenie, że Izrael musi być traktowany jak każde inne państwo. A jedyne w tej sytuacji żądanie to żądanie pokoju” – dodała była ambasador.

Co więcej, Haley stwierdziła, że w obliczu nasilających się gróźb w stosunku do żydowskiej społeczności na całym świecie walka z antysemityzmem jest kluczowa. „Zaskakuje mnie to, że antysemityzm nie jest traktowany z taką samą pogardą jak rasizm czy inne formy nienawiści. To jest dokładnie to samo. Antysemityzmu nie można nigdy tolerować. Nie można nigdy go usprawiedliwiać. Nie można nigdy go uzasadniać” – dodała była ambasador.

Słowa prezesa Światowego Kongresu Żydów Ronalda S. Laudera do Haley: „nie będziesz mogła tu poprzestać, ponieważ oczekujemy od ciebie jeszcze większych rzeczy".

Wręczając nagrodę ambasador Haley, prezes Światowego Kongresu Żydów Lauder podkreślił jej nieustające wsparcie Państwa Izrael i rolę najgłośniejszego krytyka podwójnych standardów i uprzedzeń w międzynarodowej społeczności. Nazywając ambasador Haley „prawdopodobnie najbardziej odważną kobietą w dzisiejszej Ameryce" i „powiewem świeżego powietrza", który postawił ONZ w obliczu mocnych i jasnych wyrazów prawdy, Lauder podkreślił, że: „nagroda Herzla wiąże się z naszą wdzięcznością, ale także z odpowiedzialnością". „Nie będziesz mogła tu poprzestać, ponieważ oczekujemy od ciebie jeszcze większych rzeczy – kontynuował prezes. – Tak, jak Herzl, walczysz za sprawę, która od dawna ma wielu wrogów. Ale dzięki temu będziesz wspominana po dobrej stronie historii. Jeżeli jest na tej sali ktokolwiek, kto ma w sobie dość ognia, odwagi i wiary do stawienia czoła tej sytuacji, to jesteś to właśnie ty, Nikki Haley” – dodał prezes.

Prezes Lauder podkreślił w swojej przemowie rozwijający się zakres działalności Światowego Kongresu Żydów i wagę zapewniania przystępnej żydowskiej edukacji, walce z działaniami podważającymi Państwo Izrael i ochronę społeczności przed nasilającym się antysemityzmem tak z politycznej dalekiej lewicy, jak i prawicy oraz przed mową nienawiści w internecie. „Dziś nie jesteśmy bezbronni i dziś mamy głos – głośny, wyraźny głos – którego zamierzamy użyć. Ale będzie padało mniej słów, natomiast więcej będzie się działo. Będziemy zwalczać antysemityzm. Będziemy zwalczać neonazizm, a także antysemityzm w lewicy. Będziemy ciągle walczyć. A to dlatego, że walczymy o jedną rzecz: przetrwanie ludności żydowskiej. I obiecuję wam, że wygramy” – dodał prezes.

Wśród poprzednich laureatów nagrody Theodora Herzla znajdują się: kanclerz Niemiec Angela Merkel, rodzina Rothschild, były sekretarz stanu USA generał Colin L. Powell, były wiceprezes USA Joseph R. Biden, były prezes Izraela Szimon Peres, Elie i Marion Wiesel, byli sekretarze stanu Henry A. Kissinger i George P. Shultz oraz pośmiertnie Ronald Reagan i Axel Springer.

Na tym samym wydarzeniu legendarny aktor, piosenkarz, dyrektor i fotograf Joel Grey otrzymał czwartą nagrodę Teddy'ego Kolleka Światowego Kongresu Żydów przyznawaną za propagowanie kultury żydowskiej. Prezes Światowego Kongresu Żydów, który wręczył nagrodę laureatowi, nazwał go "nie tylko skarbem żydowskim, ale także skarbem narodów". W swojej przemowie Grey omówił wpływ własnego dziedzictwa żydowskiego na pracę, w tym na decyzję o realizacji najnowszej produkcji „Skrzypka na dachu" w języku jidysz.

Kirk Douglas otrzymał inauguracyjną nagrodę Teddy'ego Kolleka w 2016 r., w 2017 r. trafiła ona do reżysera Georga Stevensa, a w 2018 r. do filantropa Roberta Krafta.

O Światowym Kongresie Żydów

Światowy Kongres Żydów to organizacja międzynarodowa reprezentująca żydowskie społeczności w ponad 100 krajach w rządach, parlamentach i innych organizacjach międzynarodowych.

Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1026070/World_Jewish_Congress_Henry_Kissinger.jpg

Źródło : World Jewish Congress

KONTAKT:

Michal Grayevsky

e-mail: office@mg745fifth.com

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.11.2019, 10:11
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ