Newsletter

MC: Światowy Dzień Seniora – korzystajcie z naszych e-usług! (komunikat)

14.11.2019, 19:04aktualizacja: 14.11.2019, 19:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Dziś Światowy Dzień Seniora. A my o tych bardziej dojrzałych i bardziej doświadczonych myślimy każdego dnia. Nasz cel – ułatwianie im życia. Internet i e-usługi pomagają w tym jak nic innego. Święto nie może się obyć bez prezentów…

Kontakt z bliskimi, zakupy, dostęp do dóbr kultury i rozrywki – to tylko niektóre możliwości, jakie daje internet. Dla młodszych to codzienność. Dla starszych – może to być realne ułatwienie życia. Dorzucamy do tego nasze e-usługi, dzięki którym sprawy urzędowe można załatwiać siedząc w ulubionym, domowym fotelu. Mamy też prezent, który pozwoli na chwilę zapomnienia… o dowodzie osobistym.

Dokumenty w telefonie

Jeśli chcecie się przekonać, że życie może być dużo przyjemniejsze i prostsze – zainstalujcie naszą aplikację mObywatel.

Gdzie ją można znaleźć? W sklepie z aplikacjami, który znajdziecie wśród ikon w Waszym telefonie. W zależności od tego, jaki macie telefon – sklep będzie się nazywał Google Play lub App Store. Wpisujecie tam mObywatel. Nasza aplikacja wyświetli się jako pierwsza. Obok nazwy znajduje się godło. Ściągnięcie mObywatela nic nie kosztuje. Aplikacja zainstaluje się na pulpicie Waszego telefonu. Uruchomicie ją logując się profilem zaufanym (PZ).

Aplikacja zainstalowana i uruchomiona. Co dalej? Znajdziecie w niej m.in. mTożsamość. To odzwierciedlenie danych z Waszego dowodu osobistego.

- Dzięki niej odbierając na poczcie przesyłkę lub list polecony, nie musimy legitymować się dowodem osobistym. Wystarczy telefon – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Z mObywatela możemy także korzystać w trakcie kontroli biletów w pociągu, czy rejestrując się w hotelu – dodaje szef MC.

Jeśli Wasz telefon to Android (to system operacyjny), w aplikacji mObywatel znajdziecie także swoje eRecepty. Będąc w aptece, wybierzcie w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować. Pokażcie farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, podajcie numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Myślicie, że to nie dla Was? To teraz ciekawostka: najstarszy pacjent, któremu wydano e-receptę ma 107 lat! Można? Można J

Więcej o aplikacji mObywatel na www.gov.pl/mobywatel

Zaufaj profilowi

Tak jak wspomnieliśmy, aby uruchomić aplikację mObywatel potrzebujemy profilu zaufanego. Warto go mieć, niezależnie od tego ile mamy lat. Obecnie korzysta z niego niemal 4,5 miliona Polaków. Co to takiego ten profil zaufany?

- Mówiąc najprościej – to nasza oficjalna internetowa tożsamość. Dzięki profilowi zaufanemu urzędnik ma pewność, że to my wnioskujemy online np. o nowy dowód osobisty. Załatwiając sprawę w trakcie wizyty w urzędzie musimy się wylegitymować. W internecie – wystarczy nam profil zaufany – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Założenie PZ jest bardzo proste i – co ważne – nic nie kosztuje. Jeśli nie mamy konta w banku, który umożliwia załatwienie tej sprawy od ręki, możemy wypełnić krótki internetowy formularz dostępny na stronie www.pz.gov.pl. W razie problemów – wnuczkowie lub inni młodsi bliscy na pewno chętnie pomogą.

Po wypełnieniu formularza mamy 14 dni na wizytę w punkcie potwierdzającym, w którym sfinalizujemy formalności. Na terenie Polski jest 1500 takich punktów. Łatwo je znaleźć. To m.in. urzędy gminy, poczty, a nawet przychodnie lekarskie.

- Profil zaufany jest w pełni bezpieczny. To on daje nam pewność, że w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez internet nikt się pod nas nie podszyje. Pamiętajmy jednak, aby nikomu nie podawać haseł do naszego PZ – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Dowiedz się więcej o profilu zaufanym. (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany)

Urząd w domu

No dobrze, profil zaufany założony. Wielu seniorów zapyta teraz: i do czego jeszcze mogę go użyć? Już odpowiadamy.

Mając PZ, bez wychodzenia z domu, możemy załatwić wiele spraw, które do tej pory wymagały wizyty w urzędzie. Przykłady? Przez internet możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, czy napisać pismo do urzędu w niemal każdej sprawie (i podpisać je właśnie profilem zaufanym). PZ to także jedyny sposób, by zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Co to takiego? To bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, gdzie szybko i bezpiecznie sprawdzicie informacje o swoim zdrowiu.

W IKP ponadto:

-zobaczycie swoje e-recepty z informacją o dawkowaniu leków,

-sprawdzicie, jakie recepty (także papierowe) zrealizowaliście po 1 stycznia 2019 r.,

-znajdziecie historię swoich wizyt (od 2008 r.), opłaconych przez NFZ,

-udostępnicie bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków.

Wszystkiego dobrego na co dzień, nie tylko od święta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2019, 19:04
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii