Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej (komunikat)

21.11.2019, 16:38aktualizacja: 21.11.2019, 16:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej

"Bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne jest absolutnym priorytetem dla władz polskich i tu jest pełne zrozumienie partnerów z Grupy Wyszehradzkiej. W polityce bezpieczeństwa nie będziemy ulegali żadnej zewnętrznej presji, gdyby miałoby się to wiązać z niekorzystnymi rozwiązaniami dla naszych obywateli" – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.

W spotkaniu organizowanym przez prezydencję czeską w V4 – poza ministrami Grupy Wyszehradzkiej - udział wziął minister spraw wewnętrznych Austrii.

Prezydencja czeska zaproponowała dyskusję na temat implementacji Agendy Strategicznej UE na lata 2019-2024 w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego. Ministrowie omówili kwestie strategicznego wymiaru funkcjonowania organów ścigania (służb porządku publicznego, instytucji krajowych, agencji UE) w kontekście potrzeby skutecznego monitorowania i reagowania na bieżące wyzwania i zagrożenia. Tematem rozmów były także możliwości rozwoju współpracy operacyjnej organów ścigania i zapewnienia im odpowiednich narzędzi technicznych.

W trakcie spotkania dyskutowano na temat kierunków współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa z Wielką Brytanią po Brexicie. Ministrowie omówią scenariusze dalszej współpracy z UK, uwzględniając zarówno perspektywę okresu przejściowego w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w wyniku umowy, jak i możliwość Brexitu bezumownego i ewentualnych konsekwencji dla bezpieczeństwa wewnętrznego państw członkowskich UE. Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że Wielka Brytania odgrywa bardzo istotną rolę w europejskiej architekturze bezpieczeństwa wewnętrznego. - Wielka Brytania jest i pozostanie jednym z najważniejszych partnerów Polski i Grupy Wyszehradzkiej w Europie. Mamy niezmiennie nadzieję na utrzymanie ścisłej współpracy zarówno na poziomie europejskim, jak i bilateralnym z partnerem brytyjskim – powiedział szef MSWiA.

Spotkanie w gronie V4 i Austrii było ponadto okazją do omówienia przyszłości europejskiej polityki migracyjnej w kontekście - zaproponowanego przez przewodniczącą elekt Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen - nowego Paktu w sprawie migracji i azylu. Nowa propozycja Komisji Europejskiej zawiera m.in. potrzebę ustalenia nowych form solidarności i zapewnienia przez wszystkie państwa członkowskie wsparcia tym, którzy znajdują się pod największą presją migracyjną. Chodzi również o zapewnienie równowagi pomiędzy azylem i powrotami oraz zapewnienie skutecznych powrotów osób nieuprawnionych do otrzymania pomocy. Niezmiernie ważne są też: zwalczanie handlu i przemytu ludzi, ustanowienie korytarzy humanitarnych, współpracę z państwami trzecimi pochodzenia i tranzytu oraz wzmocnienie ochrony granicy.

Ministrowie V4 oraz Austrii omówili również sytuację migracyjną na szlaku wschodnio-śródziemnomorskim i w regionie Bałkanów Zachodnich. Przedmiotem rozmów były ponadto możliwości kontynuowania wsparcia dla regionu Bałkanów Zachodnich w obszarze migracji i zarządzania granicami w oparciu o ocenę bieżącej sytuacji i uwzględnienie potrzeb zgłaszanych przez poszczególnych partnerów. Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że doskonałym przykładem takich działań może być współpraca operacyjna polskich i macedońskich służb granicznych na granicy macedońsko-greckiej, realizowana już od 2016 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sic/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2019, 16:38
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ