Newsletter

PPK: wsparcie w razie choroby i pożyczka na dach nad głową

26.11.2019, 11:23aktualizacja: 26.11.2019, 11:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Pracownicze Plany Kapitałowe to nie tylko bezpieczny i opłacalny sposób odkładania na cele emerytalne. To również źródło środków finansowych, z których można skorzystać, by spełnić marzenie o własnym mieszkaniu lub opłacić leczenie swoje lub swoich najbliższych.

Ideą powstania PPK jest stworzenie Polakom możliwości zaoszczędzenia dodatkowych środków po zakończeniu aktywności zawodowej. Dlatego w programie promuje się tych, którzy wstrzymają się z wypłatą do 60. urodzin. Pieniądze można oczywiście podjąć wcześniej, jednak wówczas trzeba będzie zapłacić od nich podatek oraz kwota zostanie pomniejszona m.in. o wpłaty ze strony państwa.

Jednak w programie zadbano też, by pracownicy mogli wcześniej skorzystać ze zgromadzonych środków bez żadnych potrąceń, kiedy ciężko zachorują lub choroba dotknie ich bliskich członków rodziny – męża, żony i dziecka. Wówczas można podjąć z konta bezzwrotnie 25 proc. zgromadzonej kwoty.

Przepisy do ustawy określają, jakich ciężkich schorzeń dotyczy ten zapis. U osoby dorosłej są to m.in. amputacja kończyny, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowo-rdzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Leśniowskiego-Crohna, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Parkinsona, dystrofia mięśniowa, gruźlica, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, udar mózgu lub zawał serca. W przypadku dziecka wymienia się np. padaczkę, gorączkę reumatyczną, nabytą przewlekłą chorobę serca, porażenie (paraliż).

Do wypłaty konieczne jest zaświadczenie lekarskie W przepisach termin ten jest szeroko zdefiniowany. I tak do poważnej choroby zaliczana jest amputacja, bakteryjne zapalenie mózgu lub opon mózgowordzeniowych, wirusowe zapalenie mózgu, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, nowotwór złośliwy, HIV, udar mózgu i na przykład utrata wzroku lub słuchu. Oczywiście, aby dokonać takiej wypłaty niezbędne jest złożenie wniosku do instytucji finansowej prowadzącej PPK wraz zaświadczeniami lekarskimi, w tym orzeczenie lekarza orzecznika, komisji lekarskiej ZUS lub zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo zaświadczenie lekarza medycyny potwierdzające wystąpienie poważnego zachorowania.

Kolejna możliwość wczesnego skorzystania z oszczędności w PPK bez utraty składek i konieczności płacenia podatku przewidziana jest dla osób do 45 życia, które chcą przeznaczyć je na budowę lub przebudowę budynku mieszkalnego, kupno domu lub mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz na ustanowienie prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.

W takiej sytuacji można wypłacić nawet 100 proc. środków. Jednak trzeba je zwrócić po 15 latach. Takiej wypłaty można dokonać tylko raz i do jej dokonania niezbędna jest umowa z instytucją finansową, prowadzącą rachunek PPK. Wniosek o jej zawarcie pracownik składa za pośrednictwem pracodawcy lub bezpośrednio w instytucji.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2019, 11:23
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii