Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Fundacja EUROLEGE: e-sąd niezgodny z prawem unijnym?

27.11.2019, 11:46aktualizacja: 27.11.2019, 11:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EUROLEGE/Nakaz zapłaty EPU
EUROLEGE/Nakaz zapłaty EPU

Jak wynika z analiz eksperckich Fundacji Pomocy Zadłużonym EUROLEGE, działalność e-sądu może być niezgodna z art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady nr 93/13/EWG z dnia 05 kwietnia 1993 roku „w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich”. W 2018 i 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kilka wyroków (np. C-176/17 i C-632/17), w których stwierdził niezgodność polskich przepisów postępowania nakazowego z prawem unijnym. Niezgodność polegała między innymi na możliwości wydawania przez sąd krajowy nakazu zapłaty w warunkach, w jakich sąd ten nie miał możliwości zbadania umowy pierwotnej zawartej przez przedsiębiorcę z pozwanym konsumentem. W ocenie specjalistów z Fundacji Pomocy Zadłużonym EUROLEGE ma to jednak przełożenie również na sprawy prowadzone w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU) przez e-sąd.

Dla przypomnienia Fundacja EUROLEGE informuje, że e-sąd wydając nakaz zapłaty nie dysponuje żadnymi dowodami. Zgodnie z procedurą przewidzianą dla EPU do pozwu nie załącza się dowodów, a jedynie dokonuje się ich opisu. Oznacza to, że e-sąd nie posiada fizycznie nie tylko umowy zawartej z konsumentem, ale też innych dokumentów, na które powód powołuje się w pozwie. Dając wiarę temu co opisuje powód wydaje nakaz zapłaty, w którym nakazuje pozwanemu zapłacić określoną w pozwie kwotę. A co jeśli pozwany się nie odwoła? Czeka go postępowanie egzekucyjne.

Prawnicy z Fundacji EUROLEGE szacują, że od 2010 roku e-sąd mógł wydać nawet około 20 milionów nakazów zapłaty. Jeśli byłyby one wydane niezgodnie z przepisami UE, to groziłoby nam wznawianie postępowań sądowych w tych sprawach. W ocenie Fundacji Pomocy Zadłużonym EUROLEGE niewątpliwie to niedopatrzenie ustawodawcze może mieć wpływ na działalność sądownictwa w Polsce. Konieczność rozpatrywania tych spraw musiałyby przejąć sądy tradycyjne (stacjonarne), co niewątpliwie doprowadziłoby do paraliżu orzeczniczego.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 27.11.2019, 11:46
Źródło informacji Fundacja EUROLEGE
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ