Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Horała, pytany w radiowych "Sygnałach Dnia" o budowę CPK ocenił, że "teraz, jeżeli chodzi o komunikację lotniczą, jesteśmy w takim +gorsecie+, który nie pozwoli nam urosnąć". "To trzeba przełamać budując Centralny Port Komunikacyjny i połączenia do niego" - wskazał. Zaznaczył, że to jest projekt "na wiele lat i na kilka kadencji".
Na pytanie, czy to nie jest decyzja spóźniona o 10, 15 lat odpowiedział: "można zaryzykować takie twierdzenie, że co najmniej o 5, 7 lat".
Jak mówił, "na takie mega projekty lotniskowe, takie światowe minimum, to jest 10 lat od samej decyzji". "Nie mówię już o samej budowie, ale najpierw uzgodnienia, wykupy gruntów itd., to trwa" - zaznaczył.
Wiceminister infrastruktury wskazał, że w Polsce decyzja o budowie CPK była "tak na serio" podjęta w 2017 roku. "Nasz harmonogram zakłada te 10 lat, dołożymy wszelkich starań, żeby tak było" - podkreślił. "Na razie jesteśmy po dwóch latach, więc na tym wstępnym etapie się udaje" - dodał.
Podkreślił, że "Lotnisko Chopina jest już właściwie na granicy swojej przepustowości, ponad 17, prawie 18 mln pasażerów rocznie". Odnosząc się do argumentów, że jest lotnisko w Modlinie, odpowiedział, że żeby z Modlina zrobić coś, co będzie alternatywą dla CPK, to trzeba by po prostu wybudować Centralny Port Komunikacyjny tyle, że akurat w Modlinie, więc to jest kwestia dyskusja ewentualnie nad lokalizacją a nie nad ideą. Jak mówił, "Modlin to jest lotnisko na 3-4 mln pasażerów, a potrzebujemy lotnisko na 40-50 mln pasażerów” - podkreślił. (PAP)
ksi/ drag/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.11.2019, 10:01 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |