Newsletter

MPiT: Polska i Luksemburg zacieśniają relacje w polityce przestrzeni kosmicznej (komunikat)

05.12.2019, 14:34aktualizacja: 05.12.2019, 14:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MPiT informuje:

5 grudnia w Warszawie odbyło się II Luksembursko-Polskie Spotkanie Biznesowe dotyczące współpracy kosmicznej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, biznesu oraz ekspertów przemysłu kosmicznego z Luksemburga i Polski. W spotkaniu uczestniczyła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier, minister gospodarki i zdrowia Wielkiego Księstwa Luksemburga Etienne Schneider.

Rozmowy dotyczyły potencjału rozwoju technologii kosmicznych. Ważnym aspektem była także dyskusja na temat partnerstwa naukowo-biznesowego oraz rozwiązań, które cechuje potencjał do wdrożenia na rynek. Spotkanie było też świetną okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy między luksemburskimi i polskimi podmiotami branży kosmicznej.

- Sektor kosmiczny jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie gałęzi przemysłu. Innowacyjne rozwiązania, które wdrażane są w branży kosmicznej, często znajdują zastosowanie również w innych dziedzinach, dzięki czemu zwiększa się ich konkurencyjność. To wszystko sprawia, że przemysł kosmiczny odgrywa coraz większą rolę w rozwoju gospodarki polskiej, europejskiej i światowej - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jednym z priorytetów Luksemburga w branży kosmicznej jest konsolidacja i rozwój kompetencji w dziedzinie telekomunikacji satelitarnej, a także systemów naziemnych. Rozwój w tym obszarze jest także jednym z priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej z 2017 r.

Współpraca Polski i Luksemburga ma także swoje umocowania prawne. W zeszłym roku w Luksemburgu zostało podpisane memorandum o współpracy w zakresie działalności kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem badań oraz wykorzystania zasobów kosmicznych (tzw. górnictwo kosmiczne). 5-letnie memorandum obejmuje wymianę informacji i ekspertyz w obszarze technologii kosmicznych, a także konsultacje dotyczące polityk i zagadnień prawnych z tego obszaru.

- Rok temu, a dokładnie 28 września 2018 r. Luksemburg i Polska podpisały Porozumienie, które stanowi podstawę luksembursko-polskiej współpracy w poszukiwaniu i użyciu kosmicznych zasobów naturalnych. Nie jest przypadkiem, że Polska była drugim europejskim krajem, z którym Luksemburg podpisał Porozumienie o współpracy w dziedzinie kosmicznej. Od początku istnienia luksemburskich inicjatyw kosmicznych, polscy przyjaciele i partnerzy wykazywali przyjazne i żywe zainteresowanie naszymi planami i działaniami. Było to w czasach, w których znacznie bardziej zaawansowane kosmicznie nacje nie brały luksemburskich, ambitnych planów zbyt poważnie. Sytuacja była zgoła odmienna w Polsce, co oczywiście może być tłumaczone faktem, że ma ona starsze doświadczenia z kosmosem niż Luksemburg, który dopiero w 1985 rozpoczął działalność kosmiczną wraz ze utworzeniem spółki satelitarnej Société européenne des satellites (SES) – powiedział Conrad Bruch, ambasador Luksemburga w Polsce.

- Dziękuję przedstawicielom Luksemburga za gotowość do współpracy i dzielenia się swoimi doświadczeniami. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie zainicjuje wiele nowych partnerstw i obszarów współpracy, których efekty już wkrótce będziemy mieli możliwość obserwować – dodała szefowa resortu rozwoju.

https://www.gov.pl/web/rozwoj/polska-i-luksemburg-zaciesniaja-relacje-w-polityce-przestrzeni-kosmicznej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2019, 14:34
Źródło informacji MPiT
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ