Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Głównym celem spotkania była dyskusja nad propozycją zmian w opłacie uzdrowiskowej przedstawionej w „Białej Księdze Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”.
Informacja ta bardzo zaniepokoiła włodarzy gmin uzdrowiskowych, bowiem gminy uzdrowiskowe mogłyby utracić dochody, które przeznaczają na realizacje specyficznych zadań uzdrowiskowych określonych w art. 46 ustawy uzdrowiskowej. Z opłaty uzdrowiskowej pokrywane są koszty przeznaczone na budowę, remonty i utrzymanie promenad, deptaków, chodników, dróg, ulic, mostów, placów na obszarze uzdrowiska; terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; zieleni gminnej i zadrzewień (parków uzdrowiskowych, obszarów zielonych). Z tej opłaty finansuje się m.in. inwestycje w zakresie ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej, gospodarki wodociągowej, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku zaopatrzenia w energię elektryczną, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, promocji uzdrowiska, edukacji społecznej w odniesieniu do ochrony środowiska oraz ładu przestrzennego.
Jak wynika z informacji prezydentów, burmistrzów, wójtów dochody z opłaty uzdrowiskowej nie wystarczają na pokrycie wszystkich zadań nałożonych na gminy uzdrowiskowe przez ustawodawcę tak więc pozbawienie gmin tej opłaty doprowadziłoby do likwidacji wielu uzdrowisk, bo z własnych dochodów gminy nie są w stanie realizować tak kosztownych zadań.
Burmistrzowie i wójtowie wskazywali, że w lecznictwie uzdrowiskowym zatrudnionych jest ok. 16,5 tys. osób, a w usługach w tzw. otoczeniu uzdrowiskowym ponad 85 tys. osób. Wskazywali też, że taksa kuracyjna ustanowiona została na podstawie tzw. galicyjskiej ustawy uzdrowiskowej w 1891 r. Przetrwała okres międzywojnia i okres powojenny, a dzisiaj doskonale spełnia swoją rolę przyczyniając się do rozwoju uzdrowisk. Ma jasno określone przeznaczenie, bowiem środki uzyskane z tytułu tej opłaty idą wyłącznie na cele związane z utrzymaniem uzdrowiska. To wyraźnie odróżnia ją od opłaty miejscowej, gdzie dochody uzyskane z jej poboru mogą być przeznaczone na każdy cel.
Przedstawiciele strony rządowej, obecni na spotkaniu zapewnili, że w żadnym z ministerstw nie są prowadzone prace mające na celu likwidację opłaty uzdrowiskowej.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 13.12.2019, 12:00 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Haier dodaje blasku Australian Open: historyczna współpraca na rzecz innowacyjności i doskonałości
- 24.01.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Image
Pierwsza droga oddana w tym roku
GDDKiA otworzyła 3-kilometrowy odcinek zachodniej obwodnicy Brzeska, która łączy rondo w Jasieniu na DK94 z nowym rondem w Okocimiu na DK75. Droga usprawni przejazd w kierunku Sądecczyzny i odciąży centrum miasta. Jest to równocześnie pierwsza część nowej sądeczanki. Decyzję środowiskową dla pozostałego, 47-kilometrowego odcinka tej drogi GDDKiA uzyskała w grudniu 2024 r.- 24.01.2025, 14:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: GDDKiA