Newsletter

MC: talenty informatyczne ze wsparciem (komunikat)

17.12.2019, 10:14aktualizacja: 17.12.2019, 10:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Przechodzimy od słów do czynów. W poniedziałek w Katowicach, Lublinie i w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem zainaugurowaliśmy Program Rozwoju Talentów Informatycznych.

Program zaplanowaliśmy na 11 lat (2019-2029). W tym czasie nasze wsparcie otrzyma 10 tysięcy uczniów i studentów oraz 1,5 tysiąca nauczycieli. Przeznaczymy na ten cel ponad 82 miliony złotych. Program składa się z dwóch ścieżek: Mistrzostw w Algorytmice i Programowaniu oraz Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych. I to z tą drugą właśnie wystartowaliśmy.

Pilotaż w trzech województwach

- Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych informatyków jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie. Chcemy temu pomóc – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Tegoroczna pilotażowa edycja Mistrzostw ma charakter Turnieju i jest skierowana do uczniów szkół średnich.

W poniedziałek w Katowicach, Lublinie i w Tarnowie Podgórnym pod Poznaniem odbył się Turniej Trójgamiczny, który jest częścią pierwszych pilotażowych Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych, które odbywają się właśnie w województwach: śląskim, lubelskim i wielkopolskim. Do Turnieju mogły zgłaszać się drużyny z całej Polski.

Uczestnicy Turnieju zgłębiali swoją wiedzę w trzech obszarach projektowania gier: game designie, grafice oraz programowaniu.

Najlepsi z najlepszych

Do udziału w Turnieju zgłosiło się 65 zespołów uczniów z kilkunastu miast Polski, które zaprezentowały swoje oryginalne projekty gier. Wśród nich wybrano po 10 najlepszych w każdym województwie. I to one walczyły w poniedziałkowym turnieju. Spośród każdej 10-tki wyłoniono cztery najlepsze zespoły, które przeszły do kolejnego etapu:

- w województwie śląskim:

- APOPHIS – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie,

- Arctic Songbird – ZSO nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Katowicach,

- Border – Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie,

- Wolke – Zespół Szkół Artystyczno – Projektowych w Tarnowskich Górach.

- w województwie lubelskim:

- ARadom Cię Zaskoczy! – Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu,

- Rise of Sumadu – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie,

- Sara – I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku,

- Teochiwani – XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie.

- w województwie wielkopolskim:

- EkoPrzygoda – I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie,

- History: A Brief Tale – Zespół Szkół nr. 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie,

- MARA – Zespół Szkół „Elektryk” im. Noblistów Polskich w Słupsku,

- World without Light – Zespół szkół technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.

W nagrodę laureaci Turnieju skorzystają ze specjalistycznych zajęć, szkoleń, warsztatów i obozów edukacyjnych, podczas których pod okiem specjalistów, dowiedzą się jak tworzyć profesjonalne gry komputerowe. Następnie stworzone przez nich gry zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności podczas finału Mistrzostw w Projektowaniu Gier Komputerowych zaplanowanego na czerwiec 2020 r. Zostaną na nim wyłonione trzy najlepsze zespoły, które wezmą udział w warsztatach w profesjonalnym studio gier.

- Mimo, że to pierwsza, pilotażowa edycja Mistrzostw, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów. O jedno miejsce walczyło średnio pięć zespołów – mówi minister Marek Zagórski. – W tej części Programu kompleksowym wsparciem obejmiemy uczniów szkół średnich i studentów z terenu całego kraju. W sumie, do końca 2029 roku, na wsparcie 3,5 tysiąca młodych ludzi przeznaczymy 28 milionów złotych – dodaje szef MC.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.12.2019, 10:14
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii