Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Uroczysta inauguracja nowego połączenia odbyła się na dworcu Poznań Główny. Jak podkreślił Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity pociąg „Ignacy Jan Paderewski” stanowi ważne uzupełnienie dla siatki połączeń pomiędzy Warszawą a Poznaniem i „umożliwia szybki, bezpieczny oraz wygodny dojazd i powrót ze stolicy Wielkopolski do Warszawy”.
Inscenizacja historyczna, która uświetniła inaugurację nowego połączenia, nawiązywała do wydarzeń z 26 grudnia 1918 roku. Tego dnia pociąg wiozący Paderewskiego do Warszawy na rozmowy z Józefem Piłsudskim, zatrzymał się w Poznaniu. Mieszkańcy miasta zgotowali pianiście owacyjne przyjęcie. Przyszły premier RP wygłosił z okna hotelu Bazar przemówienie do poznaniaków, które stało się iskrą do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Po ponad 100 latach na poznański dworzec znów wjechał skład z lat międzywojennych, z którego wysiedli aktorzy odgrywający role Paderewskiego i jego małżonki. Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego i zgromadzona na peronie publiczność śpiewała: „Paderewski jedzie, pomoże nam w biedzie, Prusaków pogoni, znów będziemy wolni”.
Na koniec uroczystości aktorska para wsiadła do ekspresu EIC Ignacy Jan Paderewski, symbolicznym gestem łącząc tradycję z nowoczesnością w spółce PKP Intercity.
Wśród gości znaleźli się również potomkowie wielkiego polskiego patrioty. „Ignacy był wielkim romantykiem, człowiekiem z wizją, którą zarażał ludzi” – stwierdziła Zofia Zowczak z rodziny Paderewskiego.
„Potrafił znaleźć drogę do Białego Domu i decyzji prezydenckich. Dzięki temu udało się doprowadzić Polskę do wolności po pierwszej wojnie światowej. To był wielki wyczyn dyplomatyczny - powiedział prof. Juliusz Chrościcki, reprezentujący rodzinę słynnego pianisty i męża stanu. - Kolejnym był wpływ na wybór pierwszego ambasadora USA w Warszawie, którym został wieloletni przyjaciel pianisty. Niezwykłe w postaci Paderewskiego jest to, że wykorzystywał wszystkie możliwości. O tym należy pamiętać – nie tylko o Powstaniu Wielkopolskim” – podkreślił.
„To nie był pierwszy kontakt pianisty i kompozytora z mieszkańcami Wielkopolski – powiedziała prof. Halina Lorkowska, rektor poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. - Poznańskie koncerty w 1890 i 1901 roku, w czasie tak bardzo dla Polski trudnym były jak miód, który lał się w serce”.
15 grudnia 2019 wszedł również w życie rozkład jazdy PKP Intercity 2019/2020. Nowe połączenia, uruchomienie większej liczby pociągów na najpopularniejszych trasach, wprowadzenie dodatkowych postojów, uruchomienie połączenia z Łodzi na Lotnisko Chopina w Warszawie obsługiwanego nowoczesnymi składami zespolonymi PesaDART oraz rozszerzenie oferty międzynarodowej - to nowości, na jakie mogą liczyć pasażerowie.
Obok IEC Paderewski w nowym rozkładzie jazdy pojawiły się także pociągi IC Bolko z Lublina do Szczecina, TLK Nogat łączący Elbląg i Warszawę i EIC Banach relacji Przemyśl - Gdynia. W czasie szczytów przewozowych TLK Słupia relacji Łódź - Warszawa - Kołobrzeg i TLK Bryza, łączący Kołobrzeg z Olsztynem ułatwią dojazd na Pomorze Środkowe. TLK Roztocze zapewni połączenie Chełma z Katowicami. Znacznie łatwiej będzie także dojechać do Krynicy-Zdroju.
Poszerzona została oferta połączeń międzynarodowych. Zwiększa się liczba pociągów z Warszawy do Brześcia, IC Batory z Pragi i Budapesztu prowadzi grupę wagonów do Moskwy, a IC Mickiewicz komunikuje się z pociągiem do Mińska. Wydłużenia relacji składu TLK Rozewie zapewnia całoroczne połączenie do Żyliny na Słowacji. IC Porta Moravica jeździ w relacji Przemyśl – Graz, a TLK Galicja wydłuża trasę do Ostrawy. Nowy rozkład przewiduje również więcej pociągów sezonowych do Czech: TLK Wydmy, TLK Wolin i TLK Pirat zapewniają komunikację Czech z Helem, Łebą, Kołobrzegiem i Świnoujściem.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 19.12.2019, 13:51 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ