Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Czerwińsk nad Wisłą ze statusem miasta (komunikat)

02.01.2020, 15:43aktualizacja: 02.01.2020, 15:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Czerwińsk nad Wisłą ze statusem miasta

- To przepiękne miasto, położone nad Wisłą, z pięknymi zabytkami i z fantastycznymi predyspozycjami do rozwoju – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas uroczystości związanej z nadaniem statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą. W czwartek (2 stycznia br.) w siedzibie MSWiA akt nadania statusu miasta odebrał Marcin Gortat, burmistrz miejscowości.

Podczas uroczystości wiceminister Maciej Wąsik przypomniał, że nadanie statusu miasta Czerwińskowi nad Wisłą jest właściwie przywróceniem tego statusu. – To miasto historyczne, które utraciło prawa miejskie po powstaniu styczniowym. Mam nadzieję, że dzięki zmianie statusu na miasto, usilnej pracy Pana Burmistrza i Rady Miejskiej, Czerwińsk nad Wisłą będzie takim mazowieckim Kazimierzem, bo ma do tego wszelkie predyspozycje – powiedział Maciej Wąsik.

– Z dumą mogę powiedzieć, że po 150 latach powracamy jako miasteczko na mapy administracyjne Polski. Dzieje się to wszystko dzięki ogromnej przychylności polskiego rządu. Bardzo za to serdecznie dziękuję, bo jest to niewątpliwie chwila historyczna, która na długie lata zostanie zapamiętana – powiedział Marcin Gortat, burmistrz Czerwińska nad Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą (w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim) jest jedną z czterech miejscowości, które wraz z nadejściem nowego roku otrzymały status miasta. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, z dniem 1 stycznia 2020 r. miastami stały się również: Lututów (w powiecie wieruszowskim, w województwie łódzkim), Piątek (w powiecie łęczyckim, w województwie łódzkim) oraz Klimontów (w powiecie sandomierskim, w województwie świętokrzyskim).

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Wiceminister Paweł Szefernaker wręczył akty nadania statusu miasta gospodarzom trzech pozostałych miejscowości (Lututów, Piątek i Klimontów) podczas uroczystości, która odbyła się 30 grudnia 2019 r. Dzięki zmianom, które weszły w życie 1 stycznia, łącznie w Polsce są już 944 miasta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mom/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.01.2020, 15:43
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ