Newsletter

MFiPR: Instytucje bardziej dostępne dzięki Deklaracji Prostego Języka (komunikat)

30.01.2020, 14:35aktualizacja: 30.01.2020, 14:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Instytucje bardziej dostępne dzięki Deklaracji Prostego Języka.

Od ponad roku Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest propagatorem idei prostego języka. To zbiór zasad komunikacji opisanych w Deklaracji Prostego Języka. 30 stycznia do programu przystąpiło sześć kolejnych instytucji. Łącznie 35 sygnatariuszy porozumienia zadeklarowało już upraszczanie komunikacji.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ministerstwo Zdrowia, Główny Urząd Miar, Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki i Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach to instytucje, które właśnie przystąpiły do inicjatywy. W imieniu PARP Deklarację Prostego Języka podpisała prezes Małgorzata Oleszczuk, a w imieniu BGK – wiceprezes Włodzimierz Kocon. MZ, GUM i Zachodniopomorski UW reprezentowali dyrektorzy generalni – odpowiednio Anna Goławska, Karolina Gaweł i Anna Kołek, natomiast US w Kielcach – naczelnik Katarzyna Jankowska.

Uroczystość podpisania deklaracji towarzyszyła cyklicznemu spotkaniu liderów prostego języka tym razem pod hasłem „Dostępnie, czyli prosto. I kropka”, które odbyło się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Prosty język na pierwszym miejscu stawia odbiorcę, drugiego człowieka. Jest on elementem dostępności. Jasny i precyzyjny komunikat ułatwia pełne zrozumienie i zwiększenie komfortu wzajemnych kontaktów. Wiemy, że jest to działanie długofalowe i minie trochę czasu, zanim uda nam się uprościć język w polskich urzędach i instytucjach. Wiele już zdołaliśmy zrobić, dlatego liczymy na dobrą współpracę i wzajemne wspieranie się w tej misji – podkreśliła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która wzięła udział w uroczystości podpisania deklaracji.

Deklaracja Prostego Języka – co to takiego.

Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia będą promowały ideę prostego języka i dążyły do tego, aby ich pracownicy doskonalili umiejętność stosowania prostego języku w komunikacji z obywatelami. Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do odbiorców. Deklaracja jest również próbą uwrażliwienia pracowników na potrzeby innych osób, bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy wykształcenia.

Inicjatorem powstania Deklaracji Prostego Języka było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Pierwszy taki dokument został podpisany 3 października 2018 roku. Założenia deklaracji wpisują się w program Dostępność Plus.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.01.2020, 14:35
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ