Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
350 więźniów znajdzie zatrudnienie przy sprzątaniu wagonów PKP Intercity na terenie całej Polski. Inicjatywa wpisuje się w przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości program "Praca dla więźniów", którego celem jest zmniejszenie kosztów systemu penitencjarnego i stworzenie skazanym szansy na skuteczną resocjalizację.
- To kolejne nasze przedsięwzięcie w ramach programu "Praca dla więźniów", który służy resocjalizacji, wspomaga samorząd terytorialny, a także animuje społeczną odpowiedzialność biznesu. Teraz będziemy rozwijać tę działalność razem ze spółką WARS. Moją intencją jest, aby 17 proc. osadzonych, którzy jeszcze nie pracują, jak najszybciej znalazło zatrudnienie – podkreślił wiceminister Michał Wójcik.
Dziś (30 stycznia 2019 r.) w warszawskiej Hali Całopociągowej PKP Intercity gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej oraz Artur Kowalczyk, prezes Zarządu WARS S.A. podpisali umowę wykonawczą na zatrudnienie osadzonych przy sprzątaniu wagonów. W konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu wzięli udział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.
– Deklaruję, że program będzie rozszerzany na inne spółki. Współpraca Służby Więziennej ze spółką WARS jest innowacją na skalę europejską. Ma wymierny aspekt biznesowy, bo obecnie wielu przedsiębiorców boryka się z brakiem rąk do pracy, ale też resocjalizacyjny, aktywizujący osadzonych. Jestem przekonany, że za kilka, kilkanaście miesięcy o tym autorskim przedsięwzięciu Ministra Wójcika będzie mówiła cała Europa – powiedział wiceminister Janusz Kowalski.
Gen. Jacek Kitliński zwrócił uwagę na znaczenie programu dla resocjalizacji więźniów.
- Człowiek, który popełnił przestępstwo kiedyś wróci do społeczeństwa. Staramy się dawać mu najlepsze instrumenty do życia na wolności. W warunkach więziennych to praca. Program "Praca dla więźniów" jest potrzebny i dobry, przynosi same korzyści. Budzi duże zainteresowanie wśród naszych europejskich partnerów – zaznaczył.
Przypomniał również o porozumieniu z Pocztą Polską, która od kilku lat zatrudnia prawie 500 skazanych.
- Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna. Wszystko na to wskazuje, ponieważ od października ub.r. w ramach programu pilotażowego przy sprzątaniu wagonów pracuje już 17 osadzonych – powiedział prezes Zarządu WARS S.A. Artur Kowalczyk.
Więcej pracy dla skazanych
Program "Praca dla więźniów" przynosi spektakularne rezultaty. Przed jego wdrożeniem pracowało 24 tys. skazanych, to jest 36 proc., obecnie – ok. 37 tys. więźniów, czyli prawie 60 proc. Oznacza to, że w wyniku podjętych działań zwiększono liczbę zatrudnionych skazanych o ok. 13 tys., a powszechność zatrudnienia wzrosła o ok. 20 proc. I pod koniec ub.r. wynosiła prawie 83 proc. Skala wzrostu oraz osiągnięty obecnie poziom zatrudnienia jest najwyższy od 30 lat. W polskich zakładach karnych przebywa średnio ponad 12 tys. więźniów z zobowiązaniami alimentacyjnymi. Coraz więcej z nich podejmuje odpłatne zatrudnienie. W 2015 r. pracowało prawie 4 tys. takich osadzonych, natomiast w 2019 r. – nieco ponad 6 tys. Dzięki odpłatnej płacy skazani mogą spłacać zadłużenia alimentacyjne. Do pracy kierowani są skazani, którzy spełniają kryteria zatrudnienia poza zakładem karnym: odbywają karę za niegroźne przestępstwa, korzystają z systemu przepustek, mają pozytywną ocenę postępów w procesie resocjalizacji i stosunkowo niedługi okres pozostający do końca kary.
Dobra współpraca i obopólne korzyści
WARS S.A. dba o utrzymanie czystości w pociągach PKP Intercity w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce Docelowo więźniowie zatrudnieni będą w 17 lokalizacjach. Generalnie więźniowie pracują w wielu branżach, m.in. meblarskiej, metalowo-ślusarskiej, spawalniczej, stolarskiej, spożywczej, papierowej, muzycznej czy elektrycznej. Badania pokazują, że resocjalizacja poprzez pracę jest jedną z najskuteczniejszych form powrotu więźnia do społeczeństwa. Pozwala na przystosowanie się do zasad panujących na rynku pracy oraz rozpoczęcie uczciwego życia na wolności.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mom/ jann/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.01.2020, 17:37 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ