Newsletter

MFiPR: Pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysach psychicznych jest bardziej skuteczna (komunikat)

31.01.2020, 17:47aktualizacja: 31.01.2020, 17:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

– MFiPR informuje:

Dzięki wsparciu funduszy europejskich działają Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego. Te unikalne w skali kraju miejsca sprawiają, że osoba w kryzysie psychicznym uzyskuje pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Dzisiaj, podczas drugiego dnia wizyty w Warszawie, unijny komisarz ds. miejsc pracy i spraw socjalnych Nicolas Schmit wraz z minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak odwiedzili jedno z takich miejsc na warszawskich Bielanach.

Dobrze zainwestowane pieniądze unijne

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach jest efektem projektu unijnego. Ten pilotażowy model leczenia środowiskowego jest jednym z kilkunastu testowanych na terenie całej Polski, na przykład w powiecie wielickim, koszalińskim, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu czy w Łodzi. Do dziś Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainwestowało w te działania, wpisujące się w reformę polskiej psychiatrii, ponad 190 milionów złotych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

– Powstanie tego typu centrów sprawia, że psychiatria dziecięcą i młodzieżowa przeżywa swój renesans. Inwestycja w centrum, które dba o zdrowie psychiczne najmłodszych, jest tak naprawdę inwestycją w przyszłość – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży świadczy bezpłatne usługi pomocy psychologicznej dla mieszkańców z Bielan i okolic. Do głównych zadań centrum należą między innymi prowadzenie całodobowej, całotygodniowej infolinii dla pacjentów, tworzenie zespołów mobilnych, mogących w razie potrzeby dojechać do osoby potrzebującej pomocy, a także świadczenie pomocy doraźnej, środowiskowej, dziennej i ambulatoryjnej. Pracownicy centrum podejmują także tzw. zintegrowane działania społeczne, jak pomoc we wsparciu leczenia schorzeń dzieci i młodzieży w ich środowisku szkolnym (gronie rówieśników), a także opracowują dla swoich podopiecznych indywidualne plany leczenia, oparte na mulitidyscyplinarnym podejściu do opieki.

– Nasileniu problemów psychicznych w życiu dorosłym można zapobiec poprzez profilaktykę wśród dzieci i młodzieży. Cel ten spełnia Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, które dzisiaj odwiedzamy – dodała minister.

Centrum cieszy się od początku ogromnym zainteresowaniem lokalnej j społeczności. Uruchomione w 2018 roku już w pierwszych 3 miesiącach działalności, wsparło ponad 210 rodzin. Do dzisiaj z pomocy skorzystało ok. 1000 dzieci i ich rodzin. W najbliższych miesiącach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy 90 milionów złotych na uruchomienie podobnych centrów dla dzieci i młodzieży w kolejnych miastach.

Rozmawiamy o polityce społecznej

Dzisiejsze spotkanie minister Jarosińskiej-Jedynak z unijnym komisarzem ds. miejsc pracy i spraw socjalnych Nicolasem Schmitem było także okazją do rozmów o polityce społecznej.

Minister Jarosińska-Jedynak przybliżyła założenia programu Dostępność Plus. Mówiła również o widocznych efektach jego działania.

Kolejnym tematem rozmowy był stan wdrożenia Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce.

– Do końca stycznia tego roku Polska zainwestowała prawie 76% dostępnych pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 38% rozliczyła z Komisją Europejską – mówiła Jarosińska-Jedynak.

Minister podkreśliła, że fundusz EFS wsparł w Polsce w latach 2014-2020 ponad 1 milion osób.

Rozmowa z komisarzem Nicolasem Schmitem była również okazją do przedstawienia działań polskiego rządu w zakresie wdrażania Dyrektywy w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (po ang. European Accessibility Act, w skrócie EAA).

EAA ma się przyczynić do poprawy właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez usuwanie barier dla swobodnego przepływu dostępnych produktów i usług, które wynikają z niespójnego w UE podejścia do dostępności. Dyrektywa wpisuje się również w krajowy program Dostępność Plus, stanowiąc jego uzupełnienie w wymiarze rynkowym. Wspiera także realizację postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ joz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.01.2020, 17:47
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ