Newsletter

MFiPR: Kolejny krok w kierunku dostępnych szkół wyższych (komunikat)

13.02.2020, 14:23aktualizacja: 13.02.2020, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Kolejny krok w kierunku dostępnych szkół wyższych.

Konsekwentnie realizujemy cele programu Dostępność Plus. Dostosowujemy uczelnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowym konkursie „Uczelnia dostępna” z programu Wiedza Edukacja Rozwój mamy 150 milionów złotych. Środki te pomogą w likwidowaniu barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym.

- Duże zainteresowanie poprzednią edycją konkursu świadczy o tym, że oferta skrojona jest do potrzeb uczelni i studentów. Ułatwienia zapewniające osobom z niepełnosprawnościami możliwość studiowania są niezbędne, a potrzeby są nadal olbrzymie. Dlatego kontynuujemy nasze działania na rzecz dostępności i ogłaszamy nowy konkurs. Dofinansowanie ze środków europejskich pomoże kolejnym szkołom wyższym w tworzeniu rozwiązań gwarantujących pełną dostępność kształcenia - mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Uczelnia Dostępna. Nowe rozdanie.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – organizator ogłoszonej dziś drugiej edycji konkursu – przyjmuje wnioski od 16 marca do 8 maja 2020 r. Budżet „Uczelni Dostępnej II” to 150 milionów złotych. Dzięki środkom europejskim z programu Wiedza Edukacja Rozwój będzie można wprowadzić zmiany na uczelniach oraz podnieść świadomość i kompetencje kadry, co przełoży się na zwiększenie dostępności oferty edukacyjnej dla osób z niepełnosprawnościami.

W konkursie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, niezależnie od liczby studentów. Zgłaszane do konkursu projekty mogą dotyczyć zarówno działań prowadzących do zapewnienia przez uczelnie dostępności komunikacyjnej, administrowanych stron internetowych, narzędzi informatycznych, modyfikacji programów oraz procedur kształcenia, jak i działań z zakresu dostępności architektonicznej.

Realizując te projekty uczelnie będą współpracowały z organizacjami pozarządowymi, podmiotami działającymi na rzecz likwidacji barier w dostępie do kształcenia na poziomie wyższym lub osobami z niepełnosprawnościami zajmującymi się aktywnie tematyką dostępności.

Środki europejskie na rzecz dostępności szkół wyższych.

W pierwszym konkursie „Uczelnia dostępna” do dofinansowania zostało wybranych 85 projektów na łączną kwotę ponad 300 milionów złotych. Planowany budżet konkursu wynosił 200 milionów złotych. Jednak finalnie - dzięki wysokiej jakości zgłoszonych projektów oraz istotności działań w nich przewidzianych - został zwiększony o ponad 121 milionów złotych, tak aby wszystkie wnioski rekomendowane do dofinansowania otrzymały środki.

Projektem, który uzyskał najwyższą liczbę punktów w konkursie, był pomysł Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Szkoła opracuje oraz dopasuje procedury kształcenia i zajęć oraz wykorzystywane na nich materiały dydaktyczne do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Ponadto dostosuje strony internetowe do standardów WCAG oraz narzędzia informatyczne, w tym platformę e-learningową. Szkoła przeszkoli pracowników z zakresu dostępności, zakupi specjalistyczny sprzęt oraz wprowadzi ułatwienia w dostępności architektonicznej swojego budynku.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod adresem: https://www.ncbr.gov.pl/programy/fundusze-europejskie/power/aktualnosci/aktualnosci-szczegoly/news/konkurs-nr-powr030500-ip08-00-dos20-na-uczelnia-dostepna-ii-61221/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sic/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.02.2020, 14:23
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ