Newsletter

Horała: wśród chętnych do sfinansowania CPK inwestorzy finansowi i branżowi

25.02.2020, 15:52aktualizacja: 25.02.2020, 15:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wśród firm, które zgłaszają się, by sfinansować budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego są zarówno inwestorzy kapitałowi, jak i branżowi - poinformował we wtorek dziennikarzy wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

"Wśród zainteresowanych potencjalnych inwestorów, którzy chcą sfinansować budowę CPK są zarówno inwestorzy czysto kapitałowi, jak i branżowi" - powiedział Horała.

Wiceminister wyjaśnił, że wśród firm zainteresowanych udziałem w projektowaniu i budowie CPK są takie, które chętnie stałyby się współwłaścicielami CPK i wyłożyłyby kapitał na inwestycję.

"Z kolei firmy, które będąc branżowymi, bardziej specjalistycznymi inwestorami, mówią, że mają nawiązaną stałą współpracę z bankami, instytucjami finansowymi, które finansowanie dla CPK zapewnią" - dodał.

Horała powiedział też, że wśród zainteresowanych finansowaniem CPK są również fundusze emerytalne czy inwestycyjne, "które dostrzegają, że inwestycja w CPK dałaby dobrą stopę zwrotu" i jednocześnie infrastrukturę zabezpieczającą zainwestowane pieniądze.

Wiceminister powiedział, że ostateczne decyzje odnośnie sposobu zabezpieczenia finansowania dla CPK zapadną w ciągu roku, półtora.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. CPK ma powstać 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha; w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo ok. 100 mln. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2020, 15:52
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ