Newsletter

Polski Instytut Ekonomiczny: średni tydzień pracy skrócił się do 39 i pół godz.

29.02.2020, 10:23aktualizacja: 29.02.2020, 10:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Długość czasu pracy w Polsce skraca się - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. W 2000 r. średni tydzień pracy w naszym kraju liczył prawie 42 godziny, w kolejnych osiemnastu latach skrócił się do ok. 39 i pół godziny.

"Chociaż tendencja spadkowa długości czasu pracy w Polsce generalnie dotyczy wszystkich sektorów gospodarczych, to jednak niezmiennie najdłuższy tydzień pracy pozostaje w przemyśle" - podkreślili eksperci PIE.

Zaznaczyli, że najciekawsza sytuacja dotyczy 2004 r., czyli okresu wejścia Polski do Unii Europejskiej. "Podczas gdy w sektorze przemysłowym i usługowym czas pracy zaczął się nieznacznie wydłużać, w sektorze rolniczym nastąpił gwałtowny spadek" - zauważyli. Ich zdaniem możne mieć to związek z efektem dopłat unijnych, które wraz z programami restrukturyzacji rolnictwa przyniosły tej branży wsparcie finansowe, jakiego nie miała nigdy wcześniej.

Analitycy PIE zwrócili też uwagę na zmiany w formach pracy. "Rozwój technologiczny, zwłaszcza w obszarze informacji i komunikacji, umożliwił wykonywanie pracy zdalnie. Nastąpił przełom w zakresie relacji pracodawcy z pracownikiem, co dało przestrzeń dla zupełnie nowych, bardziej elastycznych form zatrudnienia oraz wymiany usług i treści" - czytamy w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego PIE.

Rośnie, jak dodano, popularność tzw. pracy kontraktowej, która powoli wypiera dominującą dotąd pracę etatową. "Szczególnie +pokolenie Z+, czyli tzw. internetowa generacja osób urodzonych w drugiej połowie lat 90. XX w. i na początku XXI w., preferuje elastyczne formy zatrudnienia nastawione na pracę w formie zleceń i projektów" - podkreślili eksperci. Dodali, że coraz częściej mówi się o zjawisku gig economy, które sprzyja wzrostowi popularności kontraktowego zatrudniania tzw. wolnych strzelców. (PAP)

maja/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.02.2020, 10:23
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ