Newsletter

Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa: apel do premiera Morawieckiego ws. pakietu antykryzysowego

20.03.2020, 11:08aktualizacja: 20.03.2020, 11:08

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rady Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa to kolejna organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, która zabrała głos na temat pakietu antykryzysowego. Założenia pakietu przedstawił w środę premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem. Prezes Rady Piotr Hofman w liście otwartym do szefa rządu zachęca, aby działania wspierające przedsiębiorców poszły dalej, niż wynikałoby to z dotychczasowych zapowiedzi.

„W przedstawionych propozycjach mowa jest o prolongatach i możliwości rozłożenia spłat zobowiązań publicznoprawnych na raty. Tymczasem wiele firm oczekuje umorzenia zaległości wobec ZUS i fiskusa, nawet po ustąpieniu epidemii tysiące podmiotów nie będzie miało środków na ich opłacenie. Prolongata i raty to dla nich za mało” - wskazuje w opublikowanym dokumencie Hofman. Jak zauważa, wartość pakietów stymulacyjnych w związku z pandemią koronawirusa w krajach Europy Zachodniej jest wyższa od polskiego w relacji do PKB. W liście otwartym prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do premiera zwrócono także uwagę na brak wystarczających rozwiązań o charakterze podatkowym, w tym szybszych zwrotów VAT, zawieszenia stosowania mechanizmu split payment (podzielonej płatności) czy zwolnienia firm z podatku od nieruchomości. Hofman wskazuje także, że należy obniżyć PIT dla przedsiębiorców do 9 proc. To tyle, ile wynosi obecnie stawka CIT dla mniejszych firm.

Prezes Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa podkreślił także konieczność niskiego oprocentowania kredytów dla przedsiębiorstw. Wskazał, że nie powinno być ono wyższe niż stopa referencyjna NBP plus maksymalnie 1 pkt procentowy. Jego zdaniem wsparcie bankowe uwzględniać powinno także możliwość umorzenia zobowiązań dla firm w najtrudniejszej sytuacji.

Hofman zwrócił także uwagę, aby nie obarczać przedsiębiorców nadmiarem formalności w związku z ubieganiem się o pomoc państwa lub kredyt bankowy. Zaznaczył także, że procedury te powinny być możliwie proste, tak aby skorzystanie z mechanizmów wsparcia odbywało się jak najszybciej. „Formularze muszą być dostępne w formie elektronicznej, ich rozpatrywanie zaś powinno zająć możliwie jak najmniej czasu. Nie mamy bowiem ani chwili do stracenia. Stąd ważne, aby procedury były proste, a ilość wymaganych dokumentów do wypełnienia przez zainteresowanych minimalna” - pisze prezes Rady.

Szczegóły pakietu mającego przeciwdziałać ekonomicznym skutkom epidemii koronawirusa mamy poznać dzisiaj.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.03.2020, 11:08
Źródło informacji Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii