Newsletter

Hotelarze: straty branży to już pół miliarda złotych

20.03.2020, 22:09aktualizacja: 20.03.2020, 22:09

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Straty polskiej branży hotelarskiej to już pół miliarda złotych i każdego miesiąca dojdzie kolejne pół miliarda - piszą hotelarze w piątkowym komunikacie.

Zdaniem hotelarzy rządowa „tarcza antykryzysowa” w "nikłym stopniu" może pomóc branży. W liście do rządu apelują o wprowadzenie rozwiązań sektorowych, które uratują ich przed bankructwem.

Hotelarze alarmują, że ich sytuacja z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. "Spadki obłożenia osiągają dziś drastyczny poziom pomiędzy 90 a 100 proc. Straty liczone są już w wysokości poł miliarda złotych, a każdy kolejny miesiąc przyniesie kolejne pół miliarda strat" - oceniają.

Chcą, by przy 90 proc. zamkniętych hoteli i przestoju zniesiony został wymóg minimalnego wynagrodzenia wraz z przejęciem przez państwo większej części płacy. Jak podkreślają – "nawet niskie wypłaty wydają się korzystniejsze niż masowe zwolnienia".

Ich zdaniem, w przypadku pracowników odesłanych na urlop bezpłatny powinien być wypłacany zasiłek. Zwracają też uwagę na brak uproszczenia uciążliwej i nieskutecznej procedury odroczenia terminu płatności składek na ZUS.

„Za trzy miesiące będzie trzeba zapłacić skumulowaną kwotę, gdy może dopiero wtedy będziemy wychodzili z kryzysu. Składki ZUS i podatki za pracowników powinny być umorzone lub skutecznie odroczone” – zauważyli w liście do polskiego rządu.

Branża postuluje też by proponowane przez rząd zawieszenie płatności spłacania kredytów, które ma dotyczyć tylko osób fizycznych, objęło także przedsiębiorców. W ich ocenie w tarczy antykryzysowej zabrakło konkretnych rozwiązań kredytowych dla małych i dużych przedsiębiorstw, którymi często są większe hotele. Apelują o kredyty obrotowe na poziomie przychodów w miesiącu poprzedzającym kryzys. (PAP)

rkj/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.03.2020, 22:09
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ