Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MI informuje:
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła 23 kwietnia 2020 r. umowę z konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia i Mirbud na dokończenie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Świecie Południe – Bydgoszcz Północ. W najbliższym czasie zostanie podpisana także umowa na kontynuację budowy odcinka tej trasy od Nowych Marz do węzła Świecie Południe.
- Epidemia nie zatrzymuje polskich budów. Dokończymy budowę drogi ekspresowej S5, porzuconą przez nierzetelnego wykonawcę. Odcinek będzie dostępny dla kierowców w 2022 r. - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Długość odcinka S5 Świecie Południe – Bydgoszcz Północ wynosi 22,4 km. W ramach zadania o wartości 583,4 mln zł wykonawca wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), a także drogi obsługujące teren przyległy do trasy. Powstaną ponadto węzły Gruczno, Pruszcz, Trzeciewiec oraz Bydgoszcz Północ. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.
Termin realizacji robót to 22 miesiące (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
Kolejna umowa niebawem
W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z firmą Budimex na kolejny, ostatni już odcinek drogi ekspresowej S5 między węzłem na A1 Nowe Marzy a węzłem Świecie Południe (Dworzysko) o długości 23,3 km. Podobnie jak na innych odcinkach będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy wraz rezerwą pod trzeci. Wykonawca zbuduje węzeł Sartowice, a także wyremontuje węzły Świecie Północ, Zachód i Południe na istniejącej obwodnicy tego miasta. Koszt prac budowlano-montażowych na tym odcinku wyniesie 566,8 mln zł. Termin wykonania prac został określony na 22 miesiące, bez wliczania okresów zimowych.
Ponowny wybór wykonawców
Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z kontraktami realizacji trzech odcinków S5, 11 czerwca 2019 r. GDDKiA odstąpiła od umów z ich wykonawcą, firmą Impresa Pizzarotti. Wykonawca prowadził zadania niezgodnie z zawartymi umowami, nie wypełniał postanowień dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót. Nie regulował również płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów. W sierpniu 2019 r. ogłoszono nowe przetargi na trzy zadania.
S5 w województwie kujawsko-pomorskim
Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i poprzez połączenie z A1 Gdańsk, stając się jedną z głównych dróg o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i rozwoju portów Trójmiasta.
S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie miała prawie 130 km długości. Realizacja trasy została podzielona na 7 odcinków:
- Nowe Marzy - Świecie Południe (Dworzysko) – przed podpisaniem umowy;
- Świecie Południe (Dworzysko) - Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) – podpisana umowa;
- Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) - Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - w użytkowaniu;
- Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) - Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - w budowie, oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
- Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) - Szubin Północ - podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych;
- Szubin Północ - Żnin Północ - w budowie; w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5; oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
- Żnin Północ - granica województwa - w użytkowaniu.
Nagranie z wideokonferencji oraz mapa inwestycji dostępne w załączniku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 23.04.2020, 14:33 |
Źródło informacji | MI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu