Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Prokurator Krajowy zażądał pisemnych wyjaśnień od I prezes SN ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej (komunikat)

25.04.2020, 13:16aktualizacja: 25.04.2020, 13:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski zażądał pisemnych wyjaśnień od Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf w związku z jej zarządzeniem z 20 kwietnia 2020 r. w sprawie przejściowych rozwiązań organizacyjnych służących wykonaniu postanowienia TSUE z dnia 8 kwietnia 2020 r. w zakresie dotyczącym rozpoznawania spraw prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Zarządzeniem tym zawieszono prace Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W piśmie skierowanym do Pierwszej Prezes SN Prokurator Krajowy wskazał, że zarządzenie nie ma oparcia w przepisach ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.

Analiza art. 14 ustawy o Sądzie Najwyższym, który był podstawą wydania zarządzenia wskazuje, że Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego wykonuje czynności o charakterze administracyjnym związane z organizacją pracy Sądu Najwyższego. Tymczasem zarządzenie to spowodowało nie tylko zmianę właściwości rzeczowej poszczególnych Izb, ale również likwidację i modyfikację struktury wewnętrznej SN określonej aktem prawnym rangi ustawowej. Oznacza to, że Pierwsza Prezes SN swoimi działaniami wyszła poza wynikające z zasady trójpodziału władzy kompetencje władzy sądowniczej.

Takie działania poza nieuprawnioną ingerencją w kompetencje zastrzeżone dla ustawodawcy stanowi naruszenie zasady demokratycznego państwa określonej w art. 2 Konstytucji RP, który zakazuje organom państwa stanowienie aktów normatywnych niezgodnych z aktami wyższego rzędu oraz nakazuje działanie wyłącznie w granicach określonych prawem kompetencji.

Abstrahując od sprawy niedopuszczalności rozstrzygnięcia TSUE z dnia 8 kwietnia 2020 r., należy wskazać na niezgodność zarządzenia wydanego przez Pierwszą Prezes SN ze środkami tymczasowymi orzeczonymi przez TSUE.

Postanowienie TSUE dotyczyło wyłącznie postępowań w sprawach sędziów, a nie prokuratorów i pozostałych zawodów prawniczych, nie odnosiło się do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczących sędziów czy spraw dotyczących możliwości do pociągnięcia odpowiedzialności karnej sędziego SN. Swoim zarządzeniem całkowicie zawieszającym Izbę Dyscyplinarną SN Pierwsza Prezes SN wyszła poza zakres przedmiotowy i podmiotowy postanowienia TSUE.

Zarządzenie Pierwszej Prezes SN prowadzić może do rozpoznania spraw w sposób sprzeczny m.in. z procedurą wskazaną w ustawie o Sądzie Najwyższym oraz ustawie Prawo o prokuraturze.

Pierwszy Prezes SN nie jest uprawniony do dokonywania zmian w sferze ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości. Zarządzenie z 20 kwietnia 2020 r. zostało wydane bez podstawy prawnej i zawiera zapisy sprzeczne z przepisami ustawy regulującej ustrój i funkcjonowanie SN oraz Konstytucji RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ krap/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2020, 13:16
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ