Newsletter

RMŚP: Ponad 3800 przedsiębiorców skorzystało już z darmowej pomocy kancelarii prawnych w ramach akcji #RatujBiznes (komunikat)

28.04.2020, 13:32aktualizacja: 28.04.2020, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- RMŚP informuje:

Przez pierwsze trzy tygodnie akcji #RatujBiznes, zainicjowanej przez Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców – w pomoc najmniejszym przedsiębiorcom zaangażowało się 381 kancelarii prawnych i podatkowych z całej Polski. Do tej pory z bezpłatnej pomocy skorzystało ponad 3800 przedsiębiorców.

Z ankiety przeprowadzonej wśród uczestniczących w akcji #RatujBiznes kancelarii prawnych i podatkowych wynika, że do każdej z nich zgłosiło się po bezpłatną pomoc średnio 10 przedsiębiorców[1]. Oznacza to, że ostrożnie szacując ponad 3800 mikro, małych i średnich przedsiębiorców przygotowało i złożyło wnioski pomocowe dzięki pracy prawników pro publico bono.

Wśród rodzajów wniosków, które są najczęściej składane przez przedsiębiorców, ponad połowa kancelarii prawnych i podatkowych, które wzięły udział w ankiecie, wskazało wnioski o świadczenia postojowe oraz wnioski o zwolnienie ze składek ZUS. W trudnym momencie dla prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy szukają w naturalny sposób wsparcia państwa i możliwości ograniczenia wysokości ponoszonych kosztów działalności.

- Kilka tysięcy przyjętych zgłoszeń od przedsiębiorców w ramach akcji #RatujBiznes to bardzo budująca liczba, pokazująca realną pomoc przedsiębiorcom z sektora MŚP. Zakładamy, że wsparcie kancelarii prawnych i podatkowych w ramach akcji #RatujBiznes pomoże w rezultacie uratować większość z korzystających z niej przedsiębiorców. Trzeba pamiętać, że nie mówimy tylko o kilku tysiącach przedsiębiorców, ale łącznie o co najmniej kilkunastu, jeśli nie nawet kilkudziesięciu, tysiącach miejsc pracy – podkreśla Jacek Cieplak, Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Akcja #RatujBiznes ruszyła 30 marca br. i spotkała się z szerokim odzewem środowisk prawniczych. Adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, notariusze i doradcy restrukturyzacyjni, choć sami mierzą się z ogromnymi trudnościami, pomagają pro publico bono mikro, małym i średnim przedsiębiorcom przy wypełnianiu i składaniu wniosków o ulgi czy wsparcie. Są to m.in. instrumenty typu: wnioski o odroczenie terminu zapłaty podatku/zapłaty zaległości podatkowych, o rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, o umorzenie zaległości podatkowych, o odroczenie terminu płatności składek ZUS, o zwolnienie płatnika z obowiązku opłacania nieopłaconych składek ZUS, w zakresie świadczeń postojowych, o udzielenie pomocy (pożyczki) na ratowanie, w zakresie tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego itp.

#RatujBiznes to akcja informacyjno-organizacyjna, której centralną platformą jest strona internetowa www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes. Są na niej zamieszczone krótkie i jasne informacje w zakresie możliwości jakie daje przedsiębiorcom obecny (oraz przyszły, w zakresie proponowanych rozwiązań procedowanej obecnie tarczy antykryzysowej) stan prawny oraz lista kancelarii prawnych i doradczych, które przystąpiły do akcji.

Więcej informacji na temat akcji #RatujBiznes oraz możliwości przyłączenia się do niej znajduje się na:

- stronie internetowej: www.rzecznikmsp.gov.pl/ratujbiznes

- facebooku: https://www.facebook.com/ratujbiznes/

- pod adresem e-mail: ratujbiznes@rzecznikmsp.gov.pl

[1] Ankieta przeprowadzona w dniach 20 – 24 kwietnia 2020 r. wśród 350 kancelarii prawnych i podatkowych, biorących udział w akcji #RatujBiznes. Wyniki szacunkowe na podstawie 130 otrzymanych odpowiedzi (34% wszystkich kancelarii biorących udział w akcji).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.04.2020, 13:32
Źródło informacji RMŚP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ