Newsletter

Zdrowie i styl życia

MON: Wojskowe „Test&GO” ruszają od poniedziałku (komunikat)

30.04.2020, 14:17aktualizacja: 30.04.2020, 14:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

W Krotoszynie powstanie pierwszy wojskowy punkt pobierania wymazów. Kierowcom i pasażerom, bez wysiadania z samochodu, żołnierze WOT pobiorą próbki na obecność koronawirusa. Powstają kolejne punkty pobierania wymazów, nazwane TEST&GO.

W poniedziałek 4 maja w Krotoszynie na specjalnie przygotowanym placu przeszkoleni żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, specjaliści z innych rodzajów sił zbrojnych oraz pracownicy Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych będą pobierali wymazy na obecność koronawirusa. Całość zostanie zorganizowana zgodnie z popularną zasadą „drive thru”, czyli bez wysiadania z samochodu. Wymazy będą pobierane od osób wcześniej wskazanych przez Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne.

Decyzją ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka od najbliższego poniedziałku siły zbrojne będą gotowe wystawić pięć mobilnych punktów pobierania wymazów. Punkty „Test&GO” będą organizowane przez wybrane brygady obrony terytorialnej oraz żołnierzy innych rodzajów sił zbrojnych. „Test&GO” będą wykorzystywane regionalnie – zgodnie z wnioskami kierowanymi przez wojewodów.

Do pobrania próbek kierowane będą osoby wskazane przez stację sanitarno-epidemiologiczną (na wniosek wojewody), które przebywały do tej pory w izolacji epidemiologicznej. Będą musiały odpowiedzieć na pytania w ankiecie i przejść kwalifikację, na podstawie której otrzymają skierowanie do badania. Sam wymaz zostanie pobrany po wcześniejszej rejestracji telefonicznej. Do „Test&Go” będą mogły również zgłosić się osoby, mające widoczne objawy koronawirusa (gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, utrata smaku i węchu lub przypuszczają, że mogły zarazić się koronawirusem).

„Test&GO” będzie zorganizowane w formie potokowej. Na placu wymazowym zostaną wyznaczone strefy: wyczekiwania, ewidencyjna, badań, odpoczynku oraz odkażania. Cała procedura nie powinna zająć więcej niż 10 minut. Zebrane próbki zostaną przewiezione do laboratorium. Jeśli wynik badań będzie pozytywny, pacjent otrzyma taką informację telefonicznie. Informację o wyniku badania będzie można również sprawdzić po kontakcie telefonicznym i przez stronę internetową stacji sanitarno-epidemiologicznej przez specjalny kod wydany podczas badania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.04.2020, 14:17
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ