Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Zacznę się ruszać! – obiecaliście sobie… w styczniu. Jeśli nadal myślicie o jakiejś aktywności, może postawcie na… e-aktywność. Szczególnie w taki dzień jak dziś – Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej.
Zamiast maty – fotel lub kanapa, zamiast wody – kawa lub herbata. Strój dowolny. Dzisiejszy program treningowy wzmocni Waszą motorykę małą i wpłynie na koncentrację. Skok endorfin gwarantowany. Gotowi? Zaczynamy!
Sprawy urzędowe przez internet? e-Polak potrafi! – obejrzyj spot: https://www.youtube.com/watch?v=QGFPhzSokew&feature=youtu.be
Rozgrzewka
Jeśli to Wasze pierwsze podejście do e-aktywności, zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To dzięki niemu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość.
- Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W sieci, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Inaczej to ujmując - profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ.
Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – dodaje szef MC.
Profil zaufany jest ważny trzy lata. Dlatego jeśli właśnie sobie przypomnieliście, że kiedyś go zakładaliście, sprawdźcie kiedy to było. Jeśli ponad trzy lata temu – załóżcie nowy.
Przy zakładaniu PZ – w większości przypadków – nie dostaniecie nawet zadyszki. Jeśli macie konto w jednym z 10 banków, które umożliwiają szybkie założenie profilu zaufanego – cała operacja zajmie Wam kilka minut. W innych przypadkach – wymagana będzie dodatkowa, niezbyt wyczerpująca, aktywność. Sprawdź, jak założyć profil zaufany: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
Bieg krótkodystansowy
Przed kolejną częścią e-aktywności nie musisz nawet robić przerwy. Twój cel to portal www.GOV.pl. To strona internetowa, na której znajdziesz wszystkie e-usługi.
- Stworzyliśmy ją, by ułatwić życie obywatelom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Będąc na portalu kieruj się w prawy górny róg. Znajdziesz tam konto Mój GOV, do którego zalogujesz się profilem zaufanym. To miejsce, w którym znajdziesz nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i… nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musisz wchodzić na platformę ePUAP!
Teraz to Ty decydujesz, co zrobisz. Do Twojej dyspozycji są takie e-usługi jak:
- Wyślij pismo ogólne, ( https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne )
- Zgłoś urodzenie dziecka, ( https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka )
- Uzyskaj dowód osobisty, ( https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty )
- Skorzystaj z Rejestru Danych Kontaktowych (RDK), ( https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-rejestru-danych-kontaktowych-rdk )
- Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące, ( https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace )
- Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, ( https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu )
i wiele innych.
Rekordowy sprint
- Ostatnie tygodnie to czas rekordowego zainteresowania naszymi e-usługami. Tylko w kwietniu Polacy założyli 602 739 profili zaufanych, czyli ponad dwa razy więcej niż w kwietniu 2019 r. Od początku 2020 roku – przybyło 1 818 756 nowych właścicieli PZ. Dla porównania – rok wcześniej, w miesiącach styczeń-kwiecień 2019 r., profil zaufany założyło 1 015 423 osoby – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś ponad 6,5 miliona Polaków.
Do czego najczęściej go wykorzystują? Jedną z najpopularniejszych ostatnio e-usług jest możliwość zgłoszenia online narodzin dziecka. W kwietniu tego roku zarejestrowano w ten sposób przyjście na świat 17 231 maluchów (w kwietniu 2019 r. – 3159). Od początku 2020 r. do końca kwietnia młodzi rodzice skorzystali z tej możliwości 37 253 razy, czyli ponad trzy razy więcej
niż pomiędzy styczniem a końcem kwietnia 2019 r. (wówczas z naszej e-usługi skorzystało 12 369 osób).
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż: https://www.youtube.com/watch?v=C1RXM8d17G4&feature=youtu.be
W peletonie
Ponad trzykrotny wzrost - w porównaniu miesiąc do miesiąca - notuje też e-usługa Wyślij pismo ogólne ( https://www.gov.pl/web/gov/wyslij-pismo-ogolne ). W kwietniu tego roku Polacy skorzystali z niej 138 880 razy, rok wcześniej – 43 322. Od początku tego roku do urzędów trafiło online 355 532 pism ogólnych, od stycznia do końca kwietnia 2019 r. – 151 382.
Polacy zostają w domu i tam się meldują ( https://www.gov.pl/web/gov/zamelduj-sie-na-pobyt-staly-lub-czasowy-dluzszy-niz-3-miesiace ). Robią to oczywiście online. W kwietniu przez internet zameldowało się 22 438 osób, czyli ponad pięć razy więcej niż w kwietniu 2019 r. (wówczas z e-meldunku skorzystało 4 264 Polaków). Porównując rok do roku ta e-usługa notuje niemal trzykrotny wzrost zainteresowania (styczeń-kwiecień 2019 r. - 17 753, styczeń-kwiecień 2020 r. - 47 793).
Kolejna rekordzistka to e-usługa Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego ( https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-odpis-aktu-stanu-cywilnego-urodzenia-malzenstwa-zgonu ). W kwietniu tego roku skorzystało z niej niemal pięć razy więcej osób, niż rok wcześniej (kwiecień 2019 r. – 3755, kwiecień 2020 r. – 17 283).
Tę dwójkę łączą nowe dowody… e-Polak potrafi! – obejrzyj spot: https://www.youtube.com/watch?v=LK1E9CHC53k&feature=youtu.be
W ostatnich tygodniach dwa razy więcej Polaków składa też online wnioski o dowód osobisty ( https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty ). Od początku roku do końca kwietnia zrobiło tak 83 738 osób (w tym samym okresie 2019 r. – 48 607), z czego tylko w kwietniu - 28 585 (w kwietniu 2019 r. - 11 916).
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet złożyć wniosek o dowód osobisty – obejrzyj instruktaż: https://www.youtube.com/watch?v=dGJWUFxUSSE&feature=youtu.be
Skoro innym się udaje, uda się i Tobie. Wdech, wydech i do przodu!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 07.05.2020, 12:33 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |