Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Od początku epidemii żołnierze Wojska Polskiego przeprowadzili ponad 170 akcji, podczas których przeprowadzili dezynfekcję prawie 1000 pojazdów kołowych i samolotów oraz transportowanego nimi cargo. Dezynfekcję przeszło także około 1500 osób. Każdego dnia 1100 żołnierzy - z jednostek wojsk chemicznych oraz ci, którzy przeszli odpowiednie szkolenia – jest w gotowości do prowadzenia dezynfekcji i dekontaminacji na terenie całego kraju.
Oprócz żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy i 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz 6 Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych, dezynfekcję prowadzą żołnierze z innych jednostek liniowych, w tym m. in. żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej, 43 batalionu saperów z 3 Flotylli Okrętów oraz żołnierze Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. W gotowości do prowadzenia takich działań są także wydzielone zespoły w jednostkach Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.
Ponadto, od początku epidemii dodatkowe szkolenia w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ przeszło ponad 950 żołnierzy. W pozostałych jednostkach szkolenia takie jeszcze są prowadzone.
Obecnie, wśród priorytetowych zadań są profilaktyczne dezynfekcje pojazdów wojskowych oraz żołnierzy wchodzących w skład Grup Pobierania Wymazów. W ostatnich dniach Wojsko Polskie zwiększyło liczbę grup do prowadzenia wymazów oraz liczbę mobilnych punktów Test&GO. Od początku epidemii do 10 maja żołnierze Wojska Polskiego pobrali ponad 25 tys. próbek do badań na obecność koronawirusa i dostarczyli je do laboratoriów.
Cały czas akcje dezynfekcyjne prowadzone są w szpitalach, placówkach opiekuńczo – leczniczych, domach pomocy społecznej, przychodniach rehabilitacyjnych i szkołach. Prowadzone były dezynfekcje przestrzeni publicznych, w tym skwerów i przystanków autobusowych. W ostatnich tygodniach żołnierze zdezynfekowali m. in. samoloty wracające z rejonów misji z Estonii i Afganistanu. Zespoły chemiczne dezynfekują sprzęt wojskowy, pomieszczenia w jednostkach oraz prowadzą dezynfekcję personelu wojskowego. Jedną z pierwszych przeprowadzonych akcji była dezynfekcja związana z przylotem 2 lutego br. do kraju Polaków z Wuhan. Wojsko przeprowadziło odkażanie m. in. bagaży, a także samolotów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.05.2020, 17:05 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |