Newsletter

Zdrowie i styl życia

MON: Gotowość, odzew, ratunek - 4 miesiące walki Wojska Polskiego z epidemią koronawirusa (komunikat)

02.06.2020, 17:28aktualizacja: 02.06.2020, 17:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

– Z dumą i radością zwracam się dziś do żołnierzy Wojska Polskiego: dziękuję za to co robicie, za Waszą służbę i poświęcenie. Udowodniliście, że Polacy mogą na Was liczyć w trudnej sytuacji, że mundur jest symbolem pomocy i bezpieczeństwa. Pokazaliście, że przysięga wojskowa niesie ze sobą realne wartości, którym hołdujecie – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami.

We wtorek, 2 czerwca szef MON podsumował dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z epidemią COVID – 19. Minister podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska za 4 miesiące służby na rzecz walki z koronawirusem.

Zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z epidemią COVID – 19 ma charakter wielowymiarowy. Codziennie ok. 9 tysięcy żołnierzy na terenie całego kraju realizowało zadania przeciwepidemiczne i wspierało wysiłki administracji cywilnej. Żołnierze Wojska Polskiego i pracownicy resortu nieśli i nadal niosą pomoc na prośbę wojewodów i samorządów. Żołnierze chronią granice, patrolują ulice, weryfikują kwarantannę, prowadzą odkażania, pomagają seniorom, kombatantom i rodzinom medyków, wspierają szpitale, pobierają wymazy, transportują środki ochrony oraz żywność. Są wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba.

– Cztery ostatnie miesiące pokazały, jak niebezpieczny może być przeciwnik, który nie ma karabinów, czołgów ani samolotów, przeciwnik który jest widoczny tylko pod najmocniejszymi mikroskopami. Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło Sił Zbrojnych. W Wojsku Polskim służą eksperci, którzy potrafią radzić sobie z każdym rodzajem zagrożenia. (…). Na szczęście, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą. Nie mam wątpliwości, że jest tak również dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Ewakuacja Polaków z Wuhan

Minister zwrócił uwagę na fakt, że działania podejmowane zarówno przez rząd jak i Wojsko Polskie zostały podjęte zanim epidemia dotarła do Polski. - Zaczęliśmy działać jeszcze zanim groźny wirus dotarł do Polski. To właśnie wojskowi piloci i personel medyczny ewakuowali z Wuhan przebywających tam Polaków oraz zapewnili im opiekę po powrocie. Od tamtej pory zaangażowanie Sił Zbrojnych rosło z każdym dniem – powiedział szef MON.

Dwie wojskowe operacje

Działania żołnierzy Wojska Polskiego podzielone zostały na dwie operacje. Operacją „Tarcza”, która dotyczyła ochrony granic i wsparcia Straży Granicznej oraz Policji kierowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, a operację „Odporna Wiosna” realizowały Wojska Obrony Terytorialnej.

Wsparcie służb MSWiA

– Żołnierze byli wszędzie tam, gdzie była potrzebna pomoc. Reagowali na każde wezwanie i nie zostawiali nikogo w potrzebie. (…) Żołnierze wojsk operacyjnych wspólnie z pogranicznikami prowadzili ok. 170 patroli granicznych dziennie i wspierali kontrolę ruchu na przejściach. Terytorialsi i Żandarmeria Wojskowa razem z Policją realizowali codziennie ponad 620 patroli na ulicach miast oraz kontrolowali przestrzeganie kwarantanny – podsumował minister.

Żołnierzom, którzy na co dzień wspierali Straż Graniczną, Policję oraz układ pozamilitarny podziękował także dowódca operacyjny gen. broni T. Piotrowski, który odpowiedzialny jest za realizację zadań w ramach operacji „Tarcza”. – Byliśmy wszędzie tam, gdzie nasza pomoc była potrzebna i oczekiwana – dodał.

Transport środków ochrony osobistej i sprzętu medycznego

Bardzo dużą rolę w zapewnieniu dostaw sprzętu ochrony osobistej do szpitali, placówek medycznych, przedszkoli odegrali wojskowi logistycy. Za transport zakupionych za granicą środków odpowiadali polscy piloci. Polska skorzystała także z natowskiego programu transportu strategicznego SALIS - Wojskowi logistycy wciąż dostarczają żywność i środki ochrony osobistej do szpitali, domów pomocy społecznej oraz jednostek samorządowych. Do ok. 2 tys. takich placówek zorganizowaliśmy niemal 800 transportów z kombinezonami, maseczkami, przyłbicami, rękawiczkami, płynami dezynfekcyjnymi i materiałami medycznymi. (…) Tylko jednej nocy z 31 marca na 1 kwietnia żołnierze z brygad logistycznych zorganizowali transport 3 mln par rękawiczek ochronnych i innych materiałów ochrony indywidualnej do 16 województw. Transporty sprzętu ochronnego były dostarczane do Polski w ramach natowskiego programu SALIS, a także przez pilotów samolotów CASA i Hercules polskich Sił Powietrznych – mówił minister.

Wojskowa służba zdrowia

Dużą rolę w walce z koronawirusem odegrała wojskowa służba zdrowia, która zapewniła zarówno łóżka w szpitalach, jak i miejsca kwarantanny, a także transport sanitarny. Wojsko w stałej gotowości utrzymuje 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. O zdrowie Polaków podczas epidemii dba 2300 wojskowych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i psychologów.

Słowa podziękowania pod adresem pielęgniarek, ratowników medycznych, lekarzy oraz diagnostów skierował wiceminister Wojciech Skurkiewicz, który podkreślał, że wojskowa służba zdrowia w tym trudnym dla wszystkich czasie zdała egzamin.

Pomoc w domach pomocy społecznej

Na wsparcie wojska mogli liczyć także pensjonariusze i pracownicy Domów Pomocy Społecznej. Wojsko wsparło także środowiska górnicze tworząc mobilne punkty pobierania próbek do badania na koronawirusa. - Spośród ponad 800 DPS-ów, aż 536 zostało objętych wsparciem żołnierzy WOT. Wojskowi są w kontakcie z dyrektorami wszystkich placówek na terenie kraju. Działające w każdym województwie Zespoły Interwencji Kryzysowych, których głównym celem jest ewakuacja i przywracanie funkcjonowania DPS, były użyte 49 razy. (…) WOT uruchomił też ponad 20 punktów TEST&GO, w których pobierane są próbki do badań – przypomniał szef MON.

Wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Mówiąc o pomocy udzielanej przez terytorialsów, gen. dyw. Wiesław Kukuła zaznaczył, że żołnierze WOT do osób potrzebujących oraz w kwarantannie dostarczyli ponad 260 000 paczek z żywnością i środkami sanitarnymi.

- Na rzecz organizacji pozarządowych zrealizowaliśmy ponad 4 000 transportów, wsparliśmy ponad 5300 kombatantów i weteranów oraz ponad 1200 osób samotnych i w podeszłym wieku, które objęte były izolacją. Opieka nad tymi osobami oraz nad pensjonariuszami domów pomocy społecznej to było coś więcej niż zadanie. To był wyraz solidarności – mówił dowódca terytorialsów.

Działania wojsk chemicznych

– Niezwykle ważną rolę odgrywają również wojskowi chemicy. Żołnierze przeprowadzili do tej pory ponad 200 akcji odkażania szpitali, domów pomocy społecznej, szkół i innych budynków użyteczności publicznej. Codziennie odkażają również pojazdy, ładunki oraz ludzi, którzy są narażeni na kontakt z wirusem – poinformował szef MON. Wojsko włączyło się do ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa. Od marca żołnierze zebrali ponad 5 tysięcy litrów krwi.

– Żołnierze Wojska Polskiego! Wielokrotnie pokazaliście, że pełnicie swoją służbę przez 24 godziny na dobę. Jeszcze raz: dziękuję, w imieniu swoim i wszystkich Polaków. Jestem zaszczycony, że jako Minister Obrony Narodowej mogę sprawować nadzór nad takimi żołnierzami. Nie kończymy jednak walki z epidemią, dalej tysiące z Was jest zaangażowanych w przeciwdziałanie jej skutkom. Będziemy na posterunku tak długo, jak będzie trzeba. Jednego jesteśmy pewni: na żołnierzach Wojska Polskiego zawsze możemy polegać – powiedział na zakończenie spotkania Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2020, 17:28
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii