Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
400 milionów na sprzęt dla szkół.
Gdybyśmy chcieli liczyć w tabletach – to niemal ćwierć miliona. Gdybyśmy liczyli w laptopach – to niemal 120 tysięcy. Tyle sprzętu w ostatnich miesiącach przekazaliśmy do polskich szkół. A to nie koniec…
A gdybyśmy chcieli liczyć w złotówkach… to niemal 400 milionów. Taką kwotę przeznaczyliśmy na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli. To laptopy i tablety, z których już korzystają w trakcie zdalnych lekcji i z którego - po wakacjach - będą mogli korzystać w szkołach.
Podjęte wyzwanie.
Ostatnie miesiące to naprawdę duża dostawa sprzętu komputerowego dla szkół. Wszystko zaczęło się od pewnego wyzwania, a dokładnie konkursu #OSEWyzwanie, który ogłosiliśmy wspólnie z NASK. Wzięło w nim udział ponad 1600 szkół z całej Polski. Wyłoniliśmy 764 laureatów. To szkoły z różnych zakątków kraju. Nagroda? Mobilna pracownia komputerowa. Pod tym hasłem kryją się 16 laptopów, mobilna szafa do przechowywania laptopów, punkt dostępowy WiFi oraz oprogramowanie do zarządzania laptopami. Sprzęt, kupiony w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, jest już w szkołach.
Takie same mobilne pracownie komputerowe przekazaliśmy także do wskazanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej 22 najbardziej potrzebujących szkół.
Niebawem kolejne osiem zestawów trafi do placówek z Piotrkowa Trybunalskiego, Augustowa, Suwałk, Jeleniej Góry, Opoczna, Tarnowskich Gór, Milejowa i Krakowa. To w tych miejscowościach uczą się laureaci naszego e-sportowego turnieju Grarantanna Cup, którzy z padami w dłoniach walczyli nie tylko o nagrody indywidualne, ale i sprzęt dla szkół.
- Wartość pojedynczego zestawu (jednej pracowni) to 34 439 zł brutto. W sumie – wspólnie z OSE i NASK - kupiliśmy ich 800 – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Z prostego rachunku wynika, że tylko w tym działaniu kupiliśmy niemal 13 tysięcy laptopów. Przeznaczyliśmy na ten cel ponad 27 milionów złotych. A to był dopiero początek – dodaje szef MC.
Zdalna i realna pomoc.
Wraz z ogłoszeniem zawieszenia zajęć w szkołach - wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa - ogłosiliśmy program wsparcia dla samorządów w zakupie sprzętu do zdalnej edukacji – „Zdalna szkoła”. Budżet – 187 milionów złotych. To równowartość 125 tysięcy tabletów lub 53 tysięcy laptopów. Zasady były bardzo proste. Wystarczyło złożyć wniosek. Gminy i samorządy mogły liczyć na gwarantowane wsparcie od 35 do 100 tysięcy złotych.
- Wnioski złożyło 2738 spośród 2790 uprawnionych jednostek samorządu terytorialnego. Na ich kontach jest już ponad 180 milionów złotych. Co ważne, z zakupami nie trzeba było czekać na przelew. Finansowaliśmy zakupy sprzętu zrobione od 16 marca – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki takiemu podejściu laptopy i tablety - a jeśli była taka potrzeba - także oprogramowanie lub dostęp do mobilnego internetu trafiły do uczniów już w pierwszych dniach zdalnej edukacji – dodaje szef MC.
Na tym nie skończyliśmy. W połowie maja – także wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa – uruchomiliśmy kolejny program. Tym razem to „Zdalna szkoła+”. Budżet programu to 180 milionów złotych. Zasady są takie same jak w „Zdalnej szkole” – możliwie najprostsza procedura, błyskawicznie rozpatrywane wnioski, dofinansowanie zakupów zrobionych od 16 marca. Różnica jest jedna – gminy mogą liczyć na jeszcze większe dofinansowanie. Tym razem wynosi od 35 do 165 tysięcy złotych.
- Do dziś wnioski złożyło już ponad 2000 spośród 2477 gmin. Wypłaciliśmy już ponad 40 milionów złotych. Program trwa, dlatego zachęcamy pozostałe gminy do wzięcia w nim udziału. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania dofinansowania – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Programy „Zdalna szkoła” i „Zdalna szkoła+” to działania finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.
Nowa dostawa.
- To nie koniec naszych działań. Niebawem do najbardziej potrzebujących szkół i uczniów trafi kolejne 30 tysięcy tabletów, a wraz z nimi usługa komórkowej transmisji danych – zapowiada szef MC.
Sprzęt zostanie kupiony przez NASK w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Koszt tego działania to 49 milionów złotych.
- Zależy nam na stałym zwiększaniu jakości i dostępności sprzętu w polskich szkołach. To niezbędne nie tylko w przypadku zdalnej edukacji, ale i stałego podnoszenia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ostatnie miesiące to duże i realne wsparcie dla szkół.
Sprzęt, który kupiliśmy lub sfinansowaliśmy będzie wykorzystywany przez wszystkich uczniów, na różnych zajęciach. Pozostanie w szkołach na długo – dodaje minister cyfryzacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.06.2020, 19:18 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |