Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Kolejne kroki Prokuratury podjęte w celu zapobieżenia wydania 4-letniej dziewczynki do Belgii (komunikat)

01.07.2020, 19:57aktualizacja: 01.07.2020, 19:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Po skierowaniu w ubiegłym tygodniu przez Prokuratora Generalnego do Sądu Najwyższego skargi nadzwyczajnej od prawomocnego postanowienia Sądu Okręgowego w Katowicach z dnia 15 czerwca 2018 roku w sprawie o wydanie dziecka, prokuratura podjęła kolejne kroki zmierzające do powstrzymania realizacji orzeczenia wydanego w trybie konwencji haskiej z 1980 roku, skutkującego przymusowym wydaniem dziewczynki zamieszkującemu w Belgii ojcu. W tym celu Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała dzisiaj (1 lipca 2020 roku) dwa wnioski do katowickich sądów.

Wniosek o zawieszenie postępowania

W pierwszym z wniosków prokuratura domaga się zawieszenia postępowania wykonawczego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice - Zachód w Katowicach, który zlecił kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie małoletniej Ines. Prokurator podniósł, iż aktualnie toczą się z wniosków prokuratury inne postępowania, przed Sądem Okręgowym w Katowicach, o uznanie za nieskuteczne na terenie RP wyroków wydanych przez belgijski sąd. Jak zaznaczono we wniosku o zawieszenie postępowania wykonawczego, wynik postępowań przed Sądem Okręgowym w Katowicach ma wpływ na bieg wskazanego powyżej postępowania wykonawczego w przedmiocie przymusowego odebrania Ines.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Ponadto w dniu dzisiejszym, prokuratura złożyła do Sądu Okręgowego w Katowicach wniosek o udzielenie zabezpieczenia w sprawie o uznanie za nieskuteczne na terytorium RP orzeczenia sądu belgijskiego. Prokuratura domaga się w tym wniosku zawieszenia postępowania wykonawczego, a także ustalenia, na czas toczącego się postępowania przed Sądem Okręgowym w Katowicach, miejsca pobytu małoletniej, w miejscu pobytu jej babki macierzystej, która po śmierci matki dziewczynki sprawuje nad nią faktyczną opiekę.

We wniosku podkreślono, iż dziewczynka przebywa w Polsce od połowy 2017 roku i od tamtej pory nie miała żadnego kontaktu ze swoim ojcem. Prokuratura podniosła również, iż natychmiastowe wydanie 4-letniego dziecka ojcu, z którym aktualnie nie łączy ją żadna więź emocjonalna i do obcego środowiska, pozostaje w oczywisty sposób w sprzeczności z nadrzędną wartością, jaką jest dobro dziecka. Przekazanie bowiem dziewczynki z dnia na dzień osobie, której praktycznie nie zna, wywiezienie do obcego kraju, do ludzi, z którymi nie będzie nawet w stanie się porozumieć, może spowodować wręcz katastrofalne skutki dla psychiki małoletniej. Zaznaczyć należy, że ojciec dziewczynki i jego bliscy nie znają języka polskiego, którym wyłącznie posługuje się dziecko.

Zgodnie z orzeczeniami belgijskiego sądu, co do których prokuratura wystąpiła z wnioskiem o uznanie za nieskuteczne na terytorium RP, ojcu została przyznana pełnia władzy rodzicielskiej nad córką. Jednakże do prawidłowego sprawowania władzy rodzicielskiej najistotniejszym jest nawiązanie odpowiednich relacji pomiędzy ojcem a córką. Dziecko musi przyzwyczaić się powoli do nowej sytuacji, oswoić się z niedawną śmiercią matki oraz pojawieniem się w jej świadomym życiu ojca, a także ewentualną zmianą miejsca pobytu i zamieszkania w obcym dla siebie kraju.

Jednocześnie we wniosku o udzielenie zabezpieczenia wskazano, iż wydanie dziewczynki w trybie przymusowego odebrania w toku postępowania przez Sądem Okręgowym, zniweczy jego cel, jakim jest uznanie za nieskuteczne na terytorium RP orzeczenia sądu belgijskiego rozstrzygającego w przedmiocie odpowiedzialności rodzicielskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2020, 19:57
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ