Newsletter

MRiRW: COVID-19 – maksymalna pomoc dla rolnika – 7000 euro(komunikat)

08.07.2020, 15:01aktualizacja: 08.07.2020, 15:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MRiRW informuje:

– Realizujemy wszystkie zobowiązania, które państwo polskie podjęło wobec rolników – potwierdził dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister J. K. Ardanowski wraz z podsekretarzem stanu Ryszardem Kamińskim przedstawili szczegóły nadzwyczajnego, jednorazowego działania w ramach PROW 2014-2020 wspierającego gospodarstwa rolne dotknięte skutkami COVID-19.

– Nie wszystkie gospodarstwa poniosły straty w wyniku pandemii koronawirusa. Dlatego pomoc została skierowana przede wszystkim do tych, gospodarstw, które specjalizują się w produkcji zwierzęcej, zwłaszcza w tych segmentach, które uzależnione są od eksportu – poinformował minister.

Zwrócił uwagę, że najbardziej dotyczy to producentów bydła mięsnego, drobiu, jagnięciny, a także w pewnym stopniu również roślin ozdobnych.

– Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie niewykorzystanych do tej pory środków z PROW 2014-2020 w wysokości 1 mld euro, ale zgodę otrzymaliśmy jedynie na alokację 1 mld złotych, czyli 2 proc. środków PROW – powiedział minister.

Dodał, że przesunięcie środków dotyczyło tych działań, które cieszyły się małym zainteresowaniem rolników. Przy okazji minister poinformował, ze około 70 proc środków z PROW 2014-2020 zostało już zakontraktowanych i nie ma obawy, aby z tego programu nie zmarnowało się nawet jedno euro.

– Nabór wniosków zostanie przeprowadzony na przełomie sierpnia i września 2020 r., po zakończeniu prac legislacyjnych – poinformował podsekretarz stanu Ryszard Kamiński.

Planuje się, że wsparciem zostaną objęci rolnicy następujących sektorów (rodzaje produkcji rolnej):

- Bydło mięsne (wołowina),

- krowy mleczne (krowy)

- świń (prosięta/lochy),

- owiec,

- kóz,

- drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi i indyki),

- drobiu nieśnego (produkcja jaj kur mięsnych) oraz

- upraw roślin ozdobnych (pod osłonami ogrzewanymi).

Kwoty wsparcia uzależnione będą od spełnienia minimalnej skali produkcji w gospodarstwie:

- co najmniej 3 szt. bydła mięsnego płci męskiej, w wieku od 12 do 24 miesięcy – od 5 100 zł;

- co najmniej 3 krowy typu użytkowego mlecznego lub typu użytkowego kombinowanego, w wieku powyżej 24 miesięcy - od 1 000 zł;

- co najmniej 21 świń urodzonych w gospodarstwie rolnika – od 4 500 zł;

- co najmniej 10 owiec płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy – od 1 800 zł;

- co najmniej 5 kóz płci żeńskiej, w wieku od 12 miesięcy –od 1 000 zł;

- co najmniej 1 000 szt. drobiu rzeźnego (kurczęta, gęsi, indyki) – od 2 200 zł;

- co najmniej 1 000 szt. drobiu nieśnego (w przypadku produkcji jaj wylęgowych kur mięsnych) – od 2 200 zł;

- co najmniej 25 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w szklarniach ogrzewanych lub co najmniej 50 m2 powierzchni upraw roślin ozdobnych w ogrzewanych tunelach foliowych – od 1 400 zł.

W przypadku większej skali produkcji w gospodarstwie, ww. kwoty wsparcia będą odpowiednio wyższe. Pomoc będzie sumą kwot przysługujących z tytułu poszczególnych sektorów, przy czym maksymalna kwota nie przekroczy 7 000 euro na rolnika.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister odniósł się także do nieprawdziwych informacji o braku środków na wypłatę pomocy suszowej.

– Nie jest prawdą, że nie ma środków na pomoc suszową. Te pieniądze są zabezpieczone, ale Komisja Europejska zabroniła realizacji tej pomocy w formule de minimis – powiedział minister.

– Wystąpiłem do KE o zwiększenie limitu de minimis na rok 2020 lub na skorzystanie z limitu na rok następny, ale otrzymaliśmy absolutny zakaz wypłaty należnych rolnikom środków w formule de minimis. Dlatego przygotowaliśmy inne rozwiązanie, które pozwoli na wykorzystanie środków przeznaczonych na pomoc suszową. Wszyscy uprawnieni taką pomoc otrzymają w dotychczasowej, ustalonej wysokości – podkreślił minister.

Zwrócił też uwagę na wyzwania, jakie niesie współczesny rozwój rolnictwa.

– To rolnictwo na świecie wygra, które będzie umiało skorzystać z innowacji – stwierdził minister.

Poinformował jednocześnie o inicjatywie utworzenia przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Giełdę Papierów Wartościowych specjalnej spółki wspierającej innowacje w rolnictwie.

– Każdemu chcemy dać szanse na ubieganie się o wsparcie innowacyjnych pomysłów – dodał minister Ardanowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2020, 15:01
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ