Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Rząd Kazachstanu zawsze uprzedzał, że trzeba być ostrożnym i świadomym powrotu epidemii koronawirusa. Obecnie kraj przeżywa trudny okres.
Zdaniem władz Kazachstanu, niektóre media nazbyt wyolbrzymiają sytuację, która panuje w Kazachstanie. Międzynarodowe media niedawno poinformowały, że Kazachstan jest jednym z krajów o najszybciej rosnącym wskaźniku COVID-19. Niestety spowodowało to pewne obawy i nieporozumienia, wśród opinii publicznej i mediów, dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Kazachstanie.
Prawdą jest, że liczba przypadków w Kazachstanie wzrosła. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, od początku lipca do ogólnej statystyki zachorowań dodano bezobjawowe przypadki COVID-19, co znacznie zwiększyło wskaźniki wzrostu infekcji. Po drugie, liczba testów przeprowadzonych w Kazachstanie znacznie wzrosła. Przebadano ponad 1,6 mln osób. Obecnie w kraju realizuje się prawie 90000 testów na milion osób (to prawie 14000 testów dziennie). Kazachstan zajmuje obecnie 19. miejsce na świecie pod względem liczby testów przypadających na mieszkańców.
Oczywiście w związku z tym zwiększyła się liczba potwierdzonych przypadków.
Z powodu tych czynników w Kazachstanie obecnie odnotowano nieco ponad 50000 przypadków COVID-19, w tym ponad 25000 z objawami i ponad 23000 bez objawów. Dziennie rejestruje się około 1400 nowych przypadków, co stanowi wzrost o 3,0%. Ponad połowa chorych całkowicie wyzdrowiała, a ponad 23000 pacjentów kontynuuje leczenie. 260 osób już zmarło.
Współczynnik reprodukcji wirusa w Kazachstanie w czerwcu wyniósł 1,3. W ciągu ostatniego tygodnia nastąpił spadek tego wskaźnika do 1,05. Według danych Istytutu Johna Hopkinsa, Kazachstan zajmuje 35. miejsce na świecie pod względem zakażenia COVID-19. Śmiertelność w Kazachstanie wynosi 0,5. Ponadto Kazachstan zajmuje 54. miejsce pod względem liczby zarażonych na milion mieszkańców i 113. pod względem śmiertelności.
Ostatecznie statystyki pokazują, że sytuacja epidemiologiczna dotycząca rozprzestrzeniania się koronawirusa w Kazachstanie jest pod kontrolą. Gdy w czerwcu rozpoczął się wzrost liczby zakażeń, rząd podjął niezbędne kroki w celu szybkiego zwalczania pandemii, w tym wprowadzenie drugiej kwarantanny. W wyniku pierwszej kwarantanny, która trwałą od połowy marca do połowy maja wykazano, że środki kwarantanny są rzeczywiście skuteczne. Liczba potwierdzonych przypadków była na niskim poziomie w tym okresie. Oczekuje się również, że dwutygodniowa kwarantanna pomoże ustabilizować sytuację. Ponadto szybko wybudowano trzy szpitale specjalizujące się w zakresie chorób zakaźnych w miastach Nur-Sułtan, Ałmaty i Szymkent. Szpitale w innych regionach zostały wyposażone w niezbędny sprzęt.
Kwarantanna w Kazachstanie potrwa od 5 do 19 lipca br.
W ramach środków ograniczających postanowiono zakazać organizowanie wszelkich imprez masowych, a także wydarzeń rodzinnych i okolicznościowych. Ponadto zostanie zawieszona działalność salonów kosmetycznych, fryzjerskich, siłowni, centrów fitness, basenów, zadaszonych rynków, plaż, parków wodnych, obiektów kulturalnych, centrów rozrywki, miejsc kultu religijnego, kin, przedszkoli, obozów zdrowia dzieci i innych instytucji.
Zdalną formę pracy wykonuje co najmniej 80% pracowników instytucji państwowych, urzędów, firm krajowych i innych organizacji pozostaje ważna.
Postanowiono także ograniczyć ruch obywateli - będą dozwolone spacery w grupach nie większych niż trzy osoby. Ograniczenia nie dotyczą przedsiębiorstw budowlanych i przemysłowych z ciągłym cyklem produkcyjnym, budów rolniczych i zewnętrznych, a także centrów medycznych, sklepów spożywczych i rynków na wolnym powietrzu.
W tym okresie będą działać centra medyczne, apteki, sklepy spożywcze, rynki. Z uwzględnieniem wzmocnionego reżimu sanitarnego będą nadal działać zakłady gastronomiczne pod otwartym niebem, budownictwo i przedsiębiorstwa przemysłowe o ciągłym cyklu produkcyjnym, będą kontynuowane również prace rolnicze i budowlane pod otwartym niebem. Ponadto dla ludności będą nadal świadczone usługi, w szczególności w zakresie naprawy samochodów i sprzętu AGD.
Międzynarodowy ruch lotniczy podczas kwarantanny zostanie utrzymany bez dalszego rozszerzania listy krajów. Jednocześnie ruch lotniczy wewnątrz kraju i ruch pociągów będzie ograniczony. W okresie kwarantanny usługi autobusów międzymiastowych zostaną zawieszone, a działanie transportu publicznego w miastach będzie ograniczone.
Jak powiedział prezydent Kasym-Żomart Tokajew, kryzys jest zjawiskiem przejściowym, a trudności są tymczasowe. Kazachstan ma niezbędne zasoby medyczne i ekonomiczne, aby pokonać rozprzestrzenianie się wirusa i wrócić do normy.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.07.2020, 15:32 |
Źródło informacji | Ambasada Kazachstanu w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Rzecznik Praw Pacjenta: dobre praktyki wzmacniają bezpieczeństwo pacjentów PAP
Wdrażanie dobrych praktyk w przychodniach i szpitalach usprawnia funkcjonowanie tych placówek i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa u pacjentów oraz komfort pracy medyków - uważa Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, i zachęca placówki medyczne do tworzenia i wdrażania kolejnych tego typu rozwiązań.- 21.01.2025, 10:07
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Polska aplikacja MoodMon pomoże w leczeniu depresji i choroby afektywnej dwubiegunowej PAP
Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.- 16.01.2025, 10:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Strategia ESG wspiera rozwój biznesu z korzyścią dla pracowników, społeczeństwa i środowiska PAP
Konsumenci, pracownicy, inwestorzy, a także instytucje regulacyjne zwracają coraz większą uwagę na wskaźniki środowiskowe, zaangażowanie społeczne i transparentność w biznesie. Zrównoważony rozwój powinien być elementem strategii firmy i wyznaczać długoterminowy kierunek działania. Pokazuje to przykład Opella, jednostki biznesowej Consumer Healthcare w Sanofi, która realizując konsekwentnie cele ESG, uzyskała niedawno certyfikat B Corp w Europie Środkowo-Wschodniej.- 15.01.2025, 10:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom