Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MAP informuje:
- Dziś robimy dwa wielkie kroki w kierunku konsolidacji polskich firm energetycznych, które nie tylko będą się lepiej rozwijać ale i konkurować na rynku globalnym. Polsce zapewnią stabilizację dostaw i bezpieczeństwo energetyczne – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej dotyczącej projektów rozwojowych PKN Orlen.
Podpisując list intencyjny, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin potwierdzili, że wiodącą rolę w procesie konsolidacji kapitałowej i organizacyjnej płockiej spółki i PGNiG będzie pełnił PKN Orlen, jako podmiot mający przejąć kontrolę nad PGNiG.
PKN Orlen i Skarb Państwa zobowiązały się do podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji. Na dzień podpisania listu intencyjnego model transakcji oraz jej harmonogram nie zostały jeszcze określone.
– Realizujemy marzenie śp. Lecha Kaczyńskiego – budowy wielkiej firmy europejskiej, która będzie mogła konkurować na całym świecie. Marki, z której Polacy będą dumni. Czempiona, który przyczyni się do skoku w badaniach i rozwoju, podniesie poziom bezpieczeństwa – zapowiedział wicepremier Sasin.
Zdaniem Ministra Aktywów Państwowych konsolidacja PKN Orlen i PGNiG, dwóch ważnych firm, będzie domykać ten rynek tworzenia multienergetycznego koncernu, działającego nie tylko na rynku paliw płynnych ale również gazu i w energetyce.
– Polska gospodarka dostaje dziś potężny impuls gospodarczy. To nie koniec. Wykonujemy dziś dwa kroki – nie tylko mamy otwartą zgodę na przejęcie Grupy LOTOS przez PKN ORLEN, ale otwieramy też drzwi do kolejnej konsolidacji. Rozpoczynamy proces przejęcia PGNiG przez PKN ORLEN – podkreślił Wicepremier Jacek Sasin. – Budujemy w Polsce koncern multienergetyczny o globalnym zasięgu. Konsolidacja spółek skarbu państwa to nasza odpowiedź na coraz bardziej wymagające otoczenie – dodał Wicepremier Sasin.
PKN Orlen ogłosił także, że otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Lotosu. Fuzja z Grupą LOTOS to ważny krok w kierunku budowy silnego, multienergetycznego koncernu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. Będzie on stanowić także fundament rozwoju gospodarczego. PKN Orlen stanie się kluczowym graczem nie tylko w regionie, ale i na świecie.
- Rozmowy z Komisją Europejską były długie, skomplikowane i nie były łatwe, ale nie boimy się wyzwań, które stoją przed nami, przed sektorem energetycznym, czy gospodarką – powiedział Wicepremier Jacek Sasin. – Te procesy, w których teraz uczestniczymy, prowadzą do jasno określonych celów. Ich realizacja będzie w stanie Polsce i Polakom zapewnić nie tylko bezpieczeństwo energetyczne, ale i znakomity rozwój polskiej gospodarki – dodał Sasin.
Po zgodzie Komisji Europejskiej na fuzję w pierwszym etapie odbędzie się odkup przez Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W drugim kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji. Docelowo Orlen mógłby przejąć 100 proc. akcji Lotosu.
Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen zainicjowano w lutym 2018 r. W kwietniu 2018 r. w Grupie Lotos rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia.
W lipcu 2019 roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację, a pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.07.2020, 18:13 |
Źródło informacji | MAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |