Newsletter

W czasie pandemii BGK gwarantuje stabilność polskich firm

22.07.2020, 17:00aktualizacja: 22.07.2020, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Środki unijne dystrybuowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego w postaci pożyczek płynnościowych POIR chronią polskie przedsiębiorstwa przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Jednym z beneficjentów programu jest firma Szkłomal.

Mieszczące się w Lubawie, w województwie warmińsko-mazurskim, przedsiębiorstwo od 1990 roku świadczy kompleksowe usługi szklarskie. Zajmuje się między innymi obróbką szkła dla przemysłu meblowego i budowlanego. Dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, Zatrudnia ponad 200 osób.

Ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa negatywnie wpłynęły na działanie firmy. Większość odbiorców tymczasowo wstrzymała produkcję. Szkłomal nie miał nowych zleceń i musiał wstrzymać wysyłkę swoich produktów. Firma szukała dofinansowania na dalszą działalność.

Pomocną dłoń wyciągnęło Stowarzyszenie "Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka". Firmie Szkłomal przyznano pożyczkę płynnościową POIR (Program Inteligentny Rozwój) uruchomioną przez Bank Gospodarstwa Krajowego z funduszy europejskich dla mikro, małych i średnich firm.

Jak tłumaczy prezes stowarzyszenia Barbara Bąkowska, pożyczka płynnościowa POIR skierowana jest do przedsiębiorstw, które utraciły płynność finansową z powodu pandemii koronawirusa. Można z niej pokryć wynagrodzenia pracowników, zakup towarów, zobowiązania handlowe oraz publiczno-prawne.

"Pożyczka płynnościowa POIR to stosunkowo rzadki instrument na polskim rynku. Większość z nich ma bowiem charakter inwestycyjny. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, regulowanie bieżących zobowiązań jest dla większości firm bardzo ważne" - dodaje Barbara Bąkowska.

"Wśród dziesięciu programów jakie oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego w związku z walką z kryzysem, są też pożyczki ze środków europejskich. Trafiają one do firm, które mają pomysły na rozwój i dzięki temu pomagają nie tylko przejść przez kryzys, ale i tworzyć możliwości wzrostu na przyszłość. Pożyczki unijne cieszą się bardzo dużą popularnością. Dziś już prawie 2 tys. firm złożyło swoje wnioski. Suma finansowania to prawie miliard złotych" - mówi Prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 22.07.2020, 17:00
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ