Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wiedeń, jako jedno z miast europejskich najbardziej dotkniętych kryzysem klimatycznym, musi spodziewać się szczególnie dużej liczby gorących dni. Aby umożliwić ochłodzenie w środku miasta w gorące letnie dni, miasto tworzy tymczasowe „Cool streets“ w osiemnastu dzielnicach miasta. Ponadto jeszcze w tym roku na stałe przeprojektowane zostaną cztery ulice, znajdą się tam nowe drzewa, lżejszy asfalt i elementy cieniujące lub wodne.
„Cool streets“ w Wiedniu
Od 22 lipca do 20 września osiemnaście wiedeńskich ulic zamieni się tymczasowo w tzw. „Cool streets“. Przestrzeń ta ma zapewnić chłodzenie w lecie i stworzyć miejsce odpoczynku dla mieszkańców Wiednia. To nowy pomysł austriackiej stolicy na walkę z ociepleniem klimatu i lokalnymi wyspami ciepła. Pomysł uzupełniony został przez aplikację mobilną, która podpowie, gdzie uciec przed upałem w mieście. Poinformuje o tym aplikacja „Cooles Wien“, która pokaże, co jest najbliżej miejsca, w którym się właśnie znajdujemy. Aplikacja uwzględni m.in. 175 mgiełek wodnych, 1000 pitników, 1000 parków oraz 63 darmowych miejsc do kąpieli.
Projekt „Cool streets“ testowano w ubiegłym roku na trzech ulicach w Wiedniu. Pojawiły się wtedy m.in. nowe miejsca do siedzenia czy mgiełki wodne. Projekt powstał na bazie specjalnie stworzonej mapy cieplnej. Pokazuje ona, które obszary miasta są najbardziej dotknięte upałami i tam też wprowadzane są zmiany.
Ofensywa środków chłodzących
Do tego miasto przygotowało ofensywę środków, które zapewnić mają latem ochłodę. „Nasza oferta jest kompleksowa, bezpłatna i zróżnicowana dla wszystkich grup wiekowych i wszystkich dzielnic“ - mówi Ulli Sima, członek zarządu miasta ds. ochrony klimatu. W ramach największej ofensywy chłodniczej w Wiedniu dostępnych jest 175 natrysków przeciwmgielnych i „letnich rozprysków“ na hydrantach wodnych, węże natryskowe w gorących miejscach takich jak np. Schwarzenbergplatz, 7 wodnych placów zabaw, 94 place zabaw z elementami wodnymi, takimi jak fontanny naziemne i gry wodne, kurtyny wodne, 1000 fontann z wodą do picia, 50 mobilnych, 3-metrowych fontann wraz z prysznicami przeciwmgielnymi.
Coraz więcej parków
Ofertę uzupełniają parki i tereny zielone. Parki są na bieżąco budowane lub przeprojektowywane, obecnie w Wiedniu znajduje się około 1000 parków, a w najbliższych latach zostanie dodanych 16 hektarów powierzchni parkowej. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat przeprojektowano 126 parków i wybudowano 18 zupełnie nowych, w tym bardzo duże obiekty, takie jak Seepark w Donaustadt o powierzchni 44600 m2, czy Helmut Zilk Park o powierzchni 67700 m2. Od 2015 r. powstało lub zostało przeprojektowane ponad 474500 m2 terenów zielonych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 29.07.2020, 12:09 |
Źródło informacji | Eurocomm-PR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu