Pobierz materiał i Publikuj za darmo
76 lat temu do walki w powstaniu warszawskim stanęło 63 pracowników Elektrowni Powiśle, którzy współtworzyli oddział kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny”. Udało im się przejąć kontrolę nad elektrownią, ale 20 z nich zapłaciło za ten heroizm najwyższą cenę. W pierwszym dniu walk był to jeden z najważniejszych sukcesów militarnych polskich powstańców. Jeszcze większym sukcesem była obrona i utrzymanie dostaw energii elektrycznej dla walczącej Warszawy, co pozwoliło funkcjonować walczącemu miastu - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Organizowane przez PGE obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 10:00 od złożenia wieńców pod Tablicą Pamięci Dowódców Obrony Elektrowni w Powstaniu Warszawskim przy skwerze Kahla w Warszawie. Udział w ceremonii wezmą Jacek Sasin - wicepremier, minister aktywów państwowych, Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przedstawiciele spółek energetycznych, Związków Zawodowych NSZZ Solidarność w PGE S.A., sportowcy, harcerze z grupy rekonstrukcyjnej Radosław oraz pracownicy PGE.
Po ceremonii złożenia wieńców odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka, który wystąpi z repertuarem piosenek patriotycznych oraz skomponowaną z tej okazji piosenką „Oni”, upamiętniającą ofiary cywilne powstania z 1944 r. Tegorocznym obchodom towarzyszyć będzie również specjalnie wyprodukowana prezentacja multimedialna poświęcona energetykom w powstaniu, którą każdy będzie mógł obejrzeć 1 sierpnia do godziny 22:00 na ekranie zlokalizowanym na skwerze Kahla.
„Współcześnie to na nas - przedstawicielach branży energetycznej - spoczywa obowiązek przybliżania Polakom historii bohaterskich pracowników warszawskiej Elektrowni oraz pielęgnowanie pamięci o ich wyjątkowych czynach i etosie pracy energetyka. Możemy być dumni, że w godzinie próby energetycy potrafili z pełnym poświęceniem walczyć za niepodległość, a jednocześnie nadal realizować swoją pracę na rzecz warszawskiej społeczności” - mówi Wojciech Dąbrowski.
PGE jako inicjator akcji „Energetycy w Powstaniu” jest sponsorem cyklu audycji o tematyce powstańczej emitowanych w Polskim Radiu. W popołudniowej audycji „Bastion Powiśle” 1 sierpnia od godz. 17:00 słuchaczom Polskiego Radia przybliżony zostanie temat obrony warszawskiej elektrowni oraz udziału energetyków w powstaniu warszawskim. W ciągu dnia będzie można posłuchać repertuaru piosenek powstańczych, w tym również dedykowanego tegorocznym obchodom utworu Bartasa Szymoniaka „Oni”.
Od 1 sierpnia przez 63 dni na elewacji siedziby PGE Polskiej Grupy Energetycznej na ulicy Mysiej 2 w Warszawie wisieć będzie wielkoformatowa siatka z napisem „Energetycy w Powstaniu Warszawskim. Pamiętamy”.
Link do animacji: https://youtu.be/MBSoAXrwULA
KONTAKT:
Małgorzata Babska
Biuro Prasowe Grupy PGE
tel. +48 (22) 340 13 36
tel. +48 661 778 955
e-mail: biuro.prasowe@gkpge.pl
http://www.gkpge.pl/biuro-prasowe/kontakt
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 31.07.2020, 14:12 |
Źródło informacji | PGE Polska Grupa Energetyczna |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Co Polacy wiedzą o kaucji i czy żyjemy w czystym środowisku? Pierwsze takie dane
Prawie co czwarty Polak (23%) nigdy nie słyszał o systemie kaucyjnym i nie wie, że zacznie on funkcjonować już w tym roku. Podobna liczba osób uważa, że w Polsce problem zaśmiecania terenów publicznych odpadami niemal nie istnieje. Wśród śmieci, które najczęściej widujemy w lasach, parkach i na ulicach, wymieniamy przede wszystkim niedopałki papierosowe (39% respondentów widuje ich „dużo” i „codziennie”), niewielkie butelki na alkohol, czyli tzw. małpki (25%) i butelki plastikowe PET (24%).- 03.02.2025, 09:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Interzero
-
Image
W 2024 roku pociągami PKP Intercity podróżowało 78,5 mln pasażerów PAP
W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało rekordową liczbę pasażerów - 78,5 mln i szacuje, że w 2025 roku z jego usług skorzysta ponad 83,5 mln osób. Pasażerowie pociągów dalekobieżnych najczęściej w 2024 roku wybierali trasy między Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Łodzią, Poznaniem i Lublinem. Przewoźnik oferuje 505 połączeń międzymiastowych.- 31.01.2025, 15:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ