Newsletter

MC: Porozmawiajmy o cyfrowej przyszłości – zaproszenie na warsztaty (komunikat)

11.08.2020, 17:27aktualizacja: 11.08.2020, 17:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Nowe technologie zmieniają nasze życie. To proces, który będzie trwał i to od nas zależy, jak rolę odegra. Chcemy się dowiedzieć, co na ten temat myśli młodzież. Dlatego zapraszamy na warsztaty online o e-Przyszłości!

Cyfrowa przyszłość – to hasło bardzo bliskie zarówno Ministerstwu Cyfryzacji, Państwowemu Instytutowi Badawczemu NASK, jak i Centrum Nauki Kopernik. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły, doświadczenie i wiedzę, aby przekonać innych do tego, że technologie cyfrowe można - a nawet powinniśmy - wykorzystywać w codziennym życiu.

Powiedz nam jaka będzie e-Przyszłość

Dlatego we współpracy z Centrum Nauki Kopernik rozpoczynamy dyskusję o cyfrowej przyszłości. Przygotowujemy wystawę, ale to nie wszystko. Powstanie program edukacyjny, który będzie angażować i inspirować uczniów oraz nauczycieli.

Już dzisiaj zapraszamy młodzież do udziału w pierwszych warsztatach online, które odbędą 19 sierpnia. Hasło naszego spotkania to „Na ile decydujemy sami, czyli algorytmy w sieci”.

Spotykamy się oczywiście online. Startujemy w środę 19 sierpnia o godz. 14. Wiemy, że są wakacje, ale dajemy słowo: nie będziecie się nudzić! Bardzo nam zależy na Waszej obecności J

Do udziału w warsztatach zapraszamy uczennice i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Na pierwszym warsztacie wspólnie z ekspertami zastanowimy się w jaki sposób nowoczesne technologie m.in. algorytmy, sztuczna inteligencja, czy systemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji wpływają na nasze wybory. Jaki jest zakres samodzielności i autonomia naszych decyzji. Kiedy wspierają nas lub zastępują algorytmy. Wymienimy się też doświadczeniami i pomysłami wykorzystania technologii w edukacji. Porozmawiamy o budowaniu szkoły przyszłości.

Dzięki formule online możecie do nas dołączyć z dowolnego miejsca – z plaży, ze swojego pokoju, z parku. Niezależnie, gdzie będziecie – bądźcie też z nami! Warsztaty potrwają ok. 2 godziny i już teraz jesteśmy pewni, że będzie to świetnie spędzony czas. Na pewno nie będziecie żałować.

Brzmi dobrze? Jeśli chcecie się z nami spotkać – już teraz zapiszcie się na warsztaty. Warto to zrobić jak najszybciej, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy kończymy w poniedziałek 17 sierpnia. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Zapiszcie się już dziś!

Warsztaty są częścią projektu realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji, Państwowy Instytut Badawczy NASK i Centrum Nauki Kopernik.

Spotkanie na szczycie

Skoro już wiecie, o czym porozmawiamy na warsztatach – czas na informację z kim będziemy rozmawiać. Najważniejsi oczywiście będziecie Wy, czyli młodzież, ale będą też z nami świetni prowadzący.

To teraz kilka słów o nich:

Maja Gawryołek-Osińska – absolwentka filozofii ze specjalizacją filozofia nauki. Trenerka w Centrum Nauki Kopernik, animatorka, nauczycielka akademicka. Prowadzi zajęcia w zakresie efektywnego uczenia się, technik pamięci, retoryki, podstaw logicznego myślenia, filozofii twórczości oraz dydaktyki pracy metodą dociekań filozoficznych dla dzieci i młodzieży.

Karolina Grzegorzak – absolwentka studiów filologicznych, zarządzania ludźmi oraz szkoły trenerskiej STOP. Trenerka i koordynatorka, od 2018 roku związana z Pracownią Edukacji Centrum Nauki Kopernik. Od wielu lat zaangażowana zawodowo w działania sektora pozarządowego. Współpracowała m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją Szkoła Liderów, Pracownią Etnograficzną. W swojej pracy najczęściej odpowiada za działania koordynacyjne i rozwojowe.

dr Sebastian Szymański – jeden z twórców Narodowej Strategii Sztucznej Inteligencji (przewodniczący grupy etyczno-prawnej w zespole eksperckim Ministerstwa Cyfryzacji ds. polskiej strategii sztucznej inteligencji), członek Rady Cyfryzacji, wykładowca na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (etyka w robotyce), autor książek, publicysta. Przetłumaczył bestseller „Sztuczna inteligencja” Jerry’ego Kaplana. Obecnie pracuje nad książką „Sztuczna inteligencja – etyka”.

Nowy projekt

Jak już wspominaliśmy – warsztaty to tylko część naszej współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Przygotowujemy też wystawę i program edukacyjny.

- Nowe technologie towarzyszą nam na każdym kroku i prawie nikogo to już nie dziwi. Cyfryzacja może nam realnie pomóc, niezależnie od tego ile mamy lat i gdzie mieszkamy. Dlatego w ramach naszych różnych działań staramy się przekonywać Polaków w różnym wieku, że warto dać sobie szansę i spróbować przełamać swoje technologiczne wątpliwości czy lęki - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Teraz idziemy krok dalej – chcemy mówić o technologiach przyszłości. A ponieważ przyszłością są dzieci, uczniowie, a co za tym idzie ich nauczyciele – to do nich głównie kierujemy nasz nowy program – dodaje szef MC.

Jednym z elementów nowej odsłony kampanii będzie wystawa w Centrum Nauki Kopernik o wyzwaniach przyszłości. Zaprosimy wszystkich zainteresowanych do dyskusji o tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywać będą nowe technologie, w jakich nowych sferach się pojawią i czy w pełni powinniśmy im zaufać.

Dostosowujemy się

Program edukacyjny został skrojony do stale zmieniających się potrzeb uczniów i ich nauczycieli. Ostatnie miesiące pandemii są idealnym przykładem na to, jak dynamicznie zachodzą zmiany i jak ważną rolę w tym procesie odgrywają technologie cyfrowe. Już dziś chcemy zachęcić do dyskusji, ale także dać konkretne narzędzia, które ułatwią poruszanie się w cyfrowej przyszłości. Pokażemy, jak nowe technologie mogą ułatwić naukę i jak mogą wpłynąć na przyszłość zawodową.

- Program edukacyjny to porządna dawka wiedzy zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Wiemy, jak ważne znaczenie w procesie poznawania i wykorzystywania nowych technologii ma szkoła. Dlatego chcemy pomóc nauczycielom i uczniom świadomie wkroczyć i tworzyć cyfrową przyszłość – mówi Agnieszka Żeglińska, dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego NASK.

- Centrum Nauki Kopernik, we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK, inicjuje nowy program dla młodzieży, uczniów starszych klas szkół podstawowych i średnich. Wspólnie z nimi będziemy mieli okazję lepiej poznać i zrozumieć niektóre osiągnięcia nauki, zdobycze techniki. Zastanowimy się nad konsekwencjami ich zastosowań, znaczeniem dla rozwoju cywilizacji, warunków i jakości życia. Razem zmierzymy się z wyzwaniami tak szybko zmieniającego się na naszych oczach świata – mówi Anna Dziama, dyrektor ds. Edukacji Centrum Nauki Kopernik.

Dlaczego stawiamy na młodzież? To właśnie ona kreować będzie przyszłość. Młodzi stając u progu dorosłości, zastanawiają się nad wyborem ścieżki zawodowej. Dlatego zaprosimy ich do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych - z udziałem ekspertów i inspiratorów - na których będą mieli możliwość wymiany myśli, stawiania nowych pytań i – co najważniejsze - poszukiwania odpowiedzi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ryb/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.08.2020, 17:27
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii