Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MC informuje:
Sejm zdecydował: prawo jazdy będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel https://redakcja.www.gov.pl/web/preview/cyfryzacja/gov.pl/mobywatel. Warto pobrać ją już dziś, bo już dziś się przyda.
Po dzisiejszej decyzji Sejmu zostaje już tylko podpis Prezydenta i droga do prawa jazdy w telefonie zostanie otwarta. To jedna ze zmian, którą przewiduje tzw. pakiet deregulacyjny dla kierowców, czyli nowelizacja Prawa o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.
Nowe przepisy ułatwiające kierowcom życie to wspólna inicjatywa naszego ministerstwa i resortu infrastruktury.
Wirtualny portfel
Po wejściu w życie nowych regulacji nie zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy. Zmieni się to, że nie będziemy musieli go zawsze przy sobie wozić. Dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów będziemy mogli mieć też w telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel.
Nie czekajcie z jej pobraniem do tego czasu. Ściągnijcie i korzystajcie z niej już dziś. Co w niej znajdziecie? Przede wszystkim mTożsamość, mPojazd, eRecepty. Uczniowie i studenci – mLegitymacje. Umieściliśmy tam też niezbędnik podróży, czyli moduł „Polak za granicą”.
- Prawo jazdy w mObywatelu to kolejny ważny element rozwoju tej aplikacji. Stale pracujemy nad tym, aby ją udoskonalać. Użytkownicy to doceniają. mObywatela w swoich telefonach ma już ponad 1,35 miliona Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mObywatel to swoisty wirtualny portfel na dokumenty, do którego regularnie dokładamy nowe elementy – dodaje szef MC.
Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście o tej aplikacji, warto abyście poznali jej główne zalety, których jest naprawdę sporo.
Po pierwsze – aplikacja jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by mObywatela uruchomić. Spokojnie, to żadne utrudnienie. Jeśli jeszcze nie macie PZ-ta – w większości przypadków założycie go przez internet. Sprawdźcie, jak to zrobić.
e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż https://www.youtube.com/watch?v=5zvWIQ7cLVU&feature=youtu.be.
Aplikację, w zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można pobrać ze sklepu Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatel lub AppStore https://apps.apple.com/pl/app/mobywatel/id1339613469?l=pl.
Dla każdego
Po drugie – mObywatel przyda Wam się niezależnie od tego ile macie lat, gdzie mieszkacie i czym się zajmujecie. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Kluczowym elementem mObywatela jest mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki profilowi zaufanemu mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych. Po uruchomieniu aplikacji znajdziecie tam wszystkie te informacje, które macie w dowodzie, nawet swoje zdjęcie.
– Z mTożsamości możemy korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Takich miejsc wciąż przybywa. To nie tylko pociągi i placówki pocztowe, ale też hotele, siłownie, czy wypożyczalnie sprzętu sportowego – dodaje szef MC.
Drugi ważny element mObywatela to mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
- Z tego rozwiązania mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.
W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Od teraz będziecie mieli je zawsze pod ręką.
Coś dla zdrowia i dla młodych
To nie wszystko, co czeka na Was w wirtualnym portfelu. Znajdziecie tam także eRecepty! Dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
To nadal nie wszystko, co włożyliśmy do mObywatela. Nieco młodsi użytkownicy znajdą tam także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. To tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.
Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół https://ose.gov.pl/lista-szkol, formularz dla uczelni https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/uruchomienie-mlegitymacji-studenckiej-ankieta).
Ważne – z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty. Uczelnie i szkoły nie muszą kupować nowego sprzętu, czy oprogramowania.
Polak za granicą – to kolejna część naszej aplikacji. Podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu, czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata.
Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na www.gov.pl/mobywatel
Plany na przyszłość
Dzięki uchwalonej dziś ustawie wkrótce w mObywatelu znajdziecie też mPrawo Jazdy, ale i licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki będziecie mogli sprawdzać, ile zarobiliście za drogowe przewinienia.
W pakiecie deregulacyjnym dla kierowców znajduje się też wiele innych wyczekiwanych zmian, np. ułatwienia w rejestracji pojazdów, czy zniesienie obowiązku wydawania nalepek kontrolnych i kart pojazdów.
Bezpiecznej drogi!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.08.2020, 22:10 |
Źródło informacji | MR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |