Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wydarzenie odbywa się już po raz trzeci w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Forum poświęcone jest najważniejszym wyzwaniom stojącym przed polską gospodarką w najbliższych latach. W panelu rozpoczynającym forum zatytułowanym: „Kluczowe czynniki dla rozwoju polskiej gospodarki. Jakim krajem będziemy w 2050 roku?” wzięli udział przedstawiciele największych polskich podmiotów gospodarczych.
Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński podkreślił, że już teraz Polska jest w niezłej sytuacji ekonomicznej. Warszawska aglomeracja stołeczna polska ma lepsze wskaźniki per capita liczone według parytetu siły nabywczej niż np. Wiedeń czy Salzburg. Oczywiście, pandemia koronawirusa zachwiała tymi wskaźnikami, ale u nas to zaburzenie jest i tak mniejsze niż w innych krajach europejskich. „Aglomeracja łódzka, niebędąca w awangardzie rozwoju, ma w tej chwili wskaźniki, czyli PKB per capita, znacznie lepsze niż południowe regiony Włoch. Czasami postrzegamy nasze państwo, jako kraj z lat 90., tymczasem w wielu miejscach jesteśmy znacznie lepsi niż o sobie myślimy, patrząc na cyfry i na wskaźniki” - powiedział prezes Chludziński.
Stwierdził również, że jeśli chodzi o Polskę w 2050 roku nie ma większych obaw co do jej losów. Środki unijne są w jednej trzeciej wykorzystywane na transformacje energetyczną i to jest trend, który służy naszemu krajowi. Produkcja miedzi również przechodzi transformacje energetyczną i będzie bardziej „zielona”.
W kwestiach energetycznych wypowiedzieli się przedstawiciele dwóch koncernów paliwowych, które właśnie się łączą: Orlenu i Lotosu. Założenia unijne zakładają, że do 2050 roku Europa, a więc i Polska, osiągnie neutralność emisyjną. „Będzie to wymagać ogromnych środków, są one obecnie szacowane na 380 miliardów euro. Musimy się do tego przygotować” - mówiła Patrycja Klarecka, członek Zarządu PKN Orlen.
Według niej, za 30 lat powstaną jednak technologie, o których dzisiaj nawet nikt nie śni. „Dlatego też nie powinniśmy się zawężać w naszym rozwoju do jednego czy dwóch kierunków, tylko szukać jako Polska w wielu obszarach, bo mamy w tej chwili potencjał by w oparciu o innowacje stworzyć zupełnie nowe przewagi konkurencyjne. Polska gospodarka jest jedną z 25 z najbardziej rozwiniętych gospodarek na świecie. To jest naprawdę coś, o czym na co dzień nie pamiętamy” - podkreśliła Klarecka.
W podobnym duchu wypowiadał się prezes Grupy Lotos Paweł Majewski. Według niego trudno dziś stwierdzić jaki rodzaj paliwa będzie dominował w przyszłości. „Myślę, że za 30 lat będziemy mieli do czynienia z miksem. Nie da się w całym obszarze Unii Europejskiej, ale także w takim kraju jak Polska, wszędzie wprowadzić sieci tankowania wodorem, czy prądem. Gdzieś będziemy mieć do czynienia z wodorem, gdzieś z tradycyjnymi paliwami” - powiedział prezes Majewski.
Perspektywę Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentował wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon. „Dostępność i koszt pieniądza są istotnymi czynnikami wpływającymi na naszą przyszłość. Dziś przedsiębiorcy mikro, mali, średni, wielcy mogą korzystać z bardzo wielu instrumentów wsparcia” – mówił, nawiązując do programów pomocowych uruchomionych przez rząd w związku ze skutkami pandemii SARS-CoV-2. Wartość udzielonego finansowania z gwarancjami BGK wyniosła do tej pory ok. 25 mld zł.
Według niego Polska może być w przyszłości ekonomicznym liderem Europy. Podstawą tego sukcesu mogą być innowacje, umiejętność wrażania najnowszych technologii. Jak również polscy naukowcy. „Wyobrażam sobie, że w 2050 roku w rankingu szanghajskim w pierwszej dziesiątce uczelni na świecie będzie co najmniej jedna z Polski” - stwierdził wiceprezes Kocoń.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.08.2020, 11:16 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu