Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Paweł Kolczyński, który uczestniczył we wtorek w debacie dotyczącej finansowania rozwoju przedsiębiorstw zwrócił uwagę na problemy małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do finansowania zewnętrznego, zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. Wskazał przy tym na rolę instrumentów oferowanych przez ARP i PFR w finansowaniu rozwoju firm.
Wiceszef ARP przypomniał, że problem z pozyskaniem finansowania zewnętrznego w Polsce dotyczy ok. 6 proc. przedsiębiorstw, szczególnie z sektora MŚP. Zaznaczył przy tym, że odpowiedzią na tą sytuację, jest program ARP dla małych i średnich przedsiębiorców ogłoszony wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim w marcu 2019 r. „Program ten został teraz zaktualizowany w związku z epidemią COVID-19” – podkreślił Kolczyński.
Wiceszef ARP zwrócił uwagę, że sytuacja pandemiczna spowodowała, że rola takich instytucji jak ARP i PFR, które mają większą elastyczność w finansowaniu przedsiębiorstw będzie sukcesywnie się zwiększać.
„Pomyślmy w jakim miejscu znajdowaliby się aktualnie przedsiębiorcy i cała polska gospodarka, gdyby nie tarcza finansowa PFR-u, gdyby nie działania tarczowe ARP i inne ułatwienia legislacyjne wprowadzane przez parlament i rząd” – wskazał Kolczyński. Przypomniał jednocześnie o ograniczaniu akcji kredytowej banków i firm leasingowych, która dotknęła wielu newralgicznych branż.
Zdaniem Kolczyńskiego rzeczywistą skalę potrzeb firm na instrumenty pożyczkowe i leasingowe ARP i PFR poznamy dopiero w październiku oraz listopadzie 2020 r., gdy zakończą się 6-miesięczne okresy karencji w spłacie rat. „Zarówno firmy leasingowe, jak i banki moim zdaniem zastanawiają się jaka będzie realna sytuacja polskich przedsiębiorstw, ilu z nich będzie w stanie przystąpić do bieżącej obsługi tych finansowań, które posiadają” – ocenił wiceszef ARP.
Dodał przy tym, że ARP wyszła z ofertą także do tej grupy firm, proponując instrumenty charakteryzujące się dłuższym okresem karencji, np. 12-miesięcznym w przypadku refinansowania leasingu i 15-miesięcznym w przypadku pożyczki obrotowej na finansowanie luki w kapitale obrotowym.
O skuteczności instrumentów osłonowych dla firm wprowadzonych przez rząd mówił z kolei wiceminister rozwoju Robert Nowicki. „Wydaje się, że wszystkie dane które posiadamy, dane GUS i Eurostatu, w zakresie różnych sektorów pokazują, że 20 na 34 sektory notuje tendencję zwyżkową w kształcie litery V. To pokazuje, że wszystkie działania rządu, decyzje i ustawy, które miały uratować różne sektory gospodarki przynoszą oczekiwany skutek” – mówił Nowicki.
Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze północnej Polski. Pomimo obostrzeń epidemicznych w tegorocznej, III edycji wydarzenia, które odbywa się w dniach 24-25 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni wzięło udział kilkaset osób.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 25.08.2020, 17:57 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyniki finansowe Grupy PZU: już 400 milionów złotych trafiło do osób dotkniętych powodzią PAP
48 tys. zgłoszonych szkód i 46 tys. już wypłaconych w całości lub częściowo odszkodowań w wysokości 400 mln złotych - to skala zaangażowania Grupy PZU w walkę ze skutkami powodzi na południu kraju. Kataklizm jednak nie wpłynął znacząco na kondycję finansową największego polskiego ubezpieczyciela, którego przychody za trzy kwartały 2024 r. (21,8 mld zł) przekraczają oczekiwania rynku.- 21.11.2024, 16:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
New Chief Operating Officer at Rohde & Schwarz
Effective November 1, 2024, Markus Fischer, currently Executive Vice President Operations, has been appointed to the Rohde & Schwarz Executive Board. As Chief Operating Officer (COO), he will collaborate with Christian Leicher (CEO) and Andreas Pauly (CTO) to continue to keep the company on course for growth in these challenging times.- 21.11.2024, 16:22
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Krajowa Izba Klastrów Energii inicjatorem parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej i innowacji
20 listopada w Sejmie RP odbyło się pierwsze spotkanie parlamentarnego zespołu ds. energetyki rozproszonej, elektromobilności i innowacji, które zgromadziło ponad 100 uczestników z różnych sektorów związanych z energetyką, transportem zeroemisyjnym i innowacjami z całej Polski. Spotkanie zespołu parlamentarnego do spraw kluczowych obszarów miało na celu omówienie aktualnych wyzwań oraz pomysłów na przyszłość, a także wzmocnienie współpracy między branżami i ustawodawcą. Jego przewodniczącym jest Artur Łącki, szef zespołu parlamentarnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jednym z inicjatorów powstania zespołu była Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE.- 21.11.2024, 15:11
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: Glaubicz Garwolińska Consultants w imieniu organizacji społecznej KIKE