Newsletter

Zdrowie i styl życia

MonzaDays 2020 - lekcja pit-stopu w Muzeum Alfy Romeo

03.09.2020, 11:34aktualizacja: 03.09.2020, 11:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

FCA (1)
FCA (1)
W ten weekend na torze Monza odbędzie się Grand Prix. Dla uczczenia więzi łączącej słynny tor z Alfą Romeo, muzeum marki w Arese przygotowało bogaty program imprez dla wszystkich fanów. MonzaDays 2020 głównie poświęcone będą Formule 1, a w szczególności pit-stopowi w bezprecedensowym zestawieniu przeszłości i teraźniejszości.

Podczas weekendu GP Włoch, Muzeum Alfy Romeo będzie gospodarzem MonzaDays 2020, by wspólnie ze wszystkimi fanami uczcić historyczną więź światowej marki z legendarnym torem.

Przez dwa dni dominującym tematem będzie Formuła 1, łącząca przeszłość i teraźniejszość. Sesja kwalifikacyjna oraz GP Włoch będą transmitowane na żywo na dużym ekranie w holu Giulii, w otoczeniu samochodów, które zapisały się w historii sportów motorowych, a także bolidu Alfa Romeo Racing ORLEN C39 (startującego w Mistrzostwach 2020 roku) i Giulii GTA.

W sobotę, 5 września o godz. 16:00, zaraz po kwalifikacjach, w ramach cyklu imprez zakulisowych, odbędzie się seminarium poświęcone jednemu z rozdziałów historii Alfy Romeo: 4-cylindrowemu silnikowi turbo, który był długo testowany i nigdy „nie dotarł” na tor, częściowo ze względu na zakończenie umowy z zespołem Ligier.

Główna część imprezy, pt. „Pit- Stop, wyzwanie w boksach" odbędzie się w niedzielę 6 września, po GP Włoch. Podczas zorganizowanego wspólnie z zespołem Alfa Romeo Racing ORLEN seminarium zaproponowane zostanie unikalne porównanie przeszłości z teraźniejszością. Co się dzieje podczas pit-stopu? Co robi zespół Formuły 1 w tych gorączkowych, fascynujących chwilach, które mogą zaważyć na losie wyścigu? I wreszcie, jak zmieniała się procedura od 1950 roku po dzień dzisiejszy?

O współczesnym pit-stopie dyskutować będą technicy z zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN. Alessandro Agansati, inżynier systemowy pojawi się w muzeum osobiście, a Xevi Pujolar, kierownik działu inżynierii toru, połączy się z toru Monza. Pokazane zostaną również wyjątkowe filmy, w których udział wezmą również Beat Zehnder, dyrektor sportowy oraz Camilo Zürcher, Car Chief Antonio Giovinazziego.

Dyskusja rozpocznie się od sezonu 2020 i potoczy się wstecz aż do roku 1950, kiedy to nie było pistoletów pneumatycznych do odkręcania śrub koła, a zespół Alfy Romeo składał się z zaledwie 3 osób, które, jak usłyszymy od Lorenza Ardizio, kustosza Muzeum Alfa Romeo, były w stanie przeprowadzić pit-stop w zaledwie 22 sekundy.

Fani i pasjonaci marki będą mogli doświadczyć emocji związanych z szybką zmianą opon, podczas imprezy Pit Stop Experience, której gospodarzem jest Alfa Romeo Racing ORLEN. Po uprzedniej rezerwacji, goście mogą uczestniczyć w tym ekscytującym zespołowym wyścigu z czasem zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Dostępność miejsc podlega aktualnym ograniczeniom w zakresie bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie „Race Anatomy”, studio podsumowujące GP prezentowane przez Sky Sport F1 i transmitowane na żywo z sali Giulia w Muzeum Alfy Romeo o godzinie 19:00 w niedzielę.

Przez cały weekend, na wewnętrznym torze muzeum, przed Alfa Romeo Motorhome, odbywać się będą specjalne parady modeli Alfa Romeo ze wszystkich epok. Parada rozpocznie się o godz. 11:00 zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Wszystkie imprezy - seminaria, pokazy, Pit Stop Experience, parady - są wliczone w cenę biletu wstępu do muzeum. Ze względu na reżim sanitarny liczba odwiedzających jest ograniczona a wstęp możliwy jest wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacji można dokonać e-mailem pod adresem info@museoalfaromeo.com.

Od godz. 10:00 do godz. 18:00 w sobotę i niedzielę goście będą mogli zwiedzić również magazyn, w którym zgromadzono setki samochodów, silników, pucharów i innych przedmiotów, które nie są wystawiane na stałe w muzeum. Wstęp tylko po wcześniejszej rezerwacji. Więcej informacji i rezerwacje: collezione@museoalfaromeo.com. Muzeum Alfy Romeo jest przygotowane na powitanie publiczności przy zachowaniu reżimu sanitarnego, mając na celu ochronę zdrowia zarówno odwiedzających, jak i personelu.

Alfa Romeo i Monza: historia pełna sukcesów

Alfa Romeo zdobyła swoje pierwsze zwycięstwo w GP Monza w 1924 r. z Ascarim za kierownicą GP Tipo P2 i wygrała pierwsze Mistrzostwa Świata Grand Prix na torze Monza w 1925 r. dzięki Gastone Brilli-Periemu, również za kierownicą GP Tipo P2. To zakończyło dwuletni cykl nieprzerwanych zwycięstw, pozwalając zdobyć marce zasłużone laury. Tor Monza był także miejscem innych historycznych wyścigów, zwycięstw i wyzwań: począwszy od GP Włoch w 1931 r., w którym Campari i Nuvolari zwyciężyli za kierownicą Alfy 8C 2300 (samochód zyskał później przydomek „Monza”), po dominację Nuvolariego i Caraccioliego w dwóch wyścigach GP rozegranych na torze Brianza w 1932 roku. Włoscy kierowcy prowadzili wówczas nowy model GP Tipo B, który zwyciężył także w następnym roku.

Po II wojnie światowej, Alfetta zdominowała pierwsze dwa mistrzostwa Formuły 1, a GP Włoch nadal był decydującym wyścigiem. W 1950 roku, Farina triumfował za kierownicą GP Tipo 158. W 1952 roku, Alfa Romeo wycofała się niepokonana z F1, pozostawiając wyścigi i zwycięstwa swoim modelom Sport i Turismo. Tor Monza był miejscem pierwszego zwycięstwa Giulii TZ, a także ojczyzną 4-godzinnych wyścigów - często będących domeną bezkonkurencyjnej GTA - oraz wyścigów długodystansowych na 1 000 km. Seria zwycięstw, które doprowadziły Tipo 33 do zdobycia tytułu mistrza świata w 1975 roku, rozpoczęła się rok wcześniej na torze Monza, kiedy to trzy Alfy 33 TT12 „stanęły” na podium przed rozemocjonowaną lokalną publicznością.

Wszystkie informacje na temat zaplanowanych atrakcji Muzeum można znaleźć pod linkiem.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 03.09.2020, 11:34
Źródło informacji FCA Polska
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ