Newsletter

PAIH: dane wskazują, że Polska pozostaje atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

09.09.2020, 16:19aktualizacja: 09.09.2020, 16:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński (1)
PAP/S. Leszczyński (1)
Dane pokazują, że Polska wyróżnia się na tle Europy jeśli chodzi o napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) i mimo pandemii pozostaje atrakcyjna dla inwestorów – ocenił członek zarządu PAIH Grzegorz Słomkowski, podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu.

Słomkowski uczestniczył we wtorek w debacie na temat przyszłości zagranicznych inwestycji w Polsce. Według niego dane przemawiają za tym, że Polska stwarza dobre warunki dla zagranicznych inwestorów. „W ubiegłym roku bezpośrednie inwestycje spadały w Europie średnio o 6 proc., a w Polsce rosły o 14 proc. To taki twardy wskaźnik, który potwierdza atrakcyjność Polski dla inwestorów zagranicznych” – mówił wiceszef PAIH.

Słomkowski przyznał, że pandemia COVID-19 „spowodowała co prawda lekki spadek inwestycji w naszym kraju, natomiast nie widać tego jeśli chodzi o duże i strategiczne spółki”.

Jak mówił, więksi inwestorzy patrzą w dłuższej perspektywie i zakładają, że COVID-19 będzie miał charakter przejściowy. Członek zarządu PAIH podał tu przykład fabryk baterii, które potrafią mieć produkcję sprzedaną nawet do 2024 r., w sytuacji gdy ta fabryka jeszcze nie powstała.

Zdaniem Krzysztofa Kielca, prezesa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dobra pozycja Polski w niezależnych rankingach atrakcyjności inwestycyjnej wskazuje, że kierunek podejmowanych w ostatnich latach działań jest właściwy.

Wskazał tu przede wszystkim na projekt Polskiej Strefy Inwestycji, który jak mówił, umożliwił otrzymywanie pomocy publicznej przez przedsiębiorstwa inwestujące na terenie całej Polski. Jak podkreślił, projekt okazał się bardzo dużym sukcesem.

Kielec wymienił też działania mające na celu stworzenie w Polsce strategicznych parków przemysłowych, plan wprowadzenia estońskiego CIT, czy też ujęcie w polskiej strefie inwestycji szeroko pojętych usług. „Myślę, że to, wespół z działaniami instytucji odpowiedzialnych za przyciąganie kapitału z zagranicy daje pozytywny obraz, który jest dostrzegany za granicą” – mówił Kielec.

Według wiceministra aktywów państwowych, Janusza Kowalskiego, z punktu widzenia przyciągania zagranicznych inwestorów kluczowe są obszary regulacyjny i strategiczny.

„Odpowiednie, profesjonalne ramy prawne to zachęta dla inwestorów zagranicznych żeby inwestowali w Polsce” – zaznaczył Kowalski. Wiceminister przypomniał, że resort aktywów przygotował największą od 20 lat nowelizację merytoryczną kodeksu spółek handlowych, która jest wielką zachętą regulacyjną do inwestowania w Polsce przez zagraniczny biznes.

Jego zdaniem ważne są też „dobre decyzje realizowane w ramach pozytywnego pomysłu danego państwa na politykę gospodarczą i przemysłową”.

Z kolei Rafał Stepnowski, wiceprezes w Boeing Digital Solutions & Analytics zauważył, że państwo nie powinno pomagać firmom, tylko tworzyć warunki, żeby te miały tzw. „playing field”. Jak wskazał, jednym z takich elementów jest infrastruktura, nie tylko ta wielka, ale też np. teleinformatyczna.

Zdaniem Kielca do czynników, które w najbliższych latach będą stymulować napływ BIZ do Polski należą m.in. stabilne otoczenie prawne i administracyjne, infrastruktura, kapitał ludzki i bliska współpraca ze szkołami wyższymi i zawodowymi.

Słomkowski dodał, że oprócz otoczenia legislacyjnego dla inwestorów kluczowe pozostają takie elementy jak uzbrojenie terenów inwestycyjnych i przygotowanie ich pod przyszłe inwestycje, a także odpowiedni kapitał ludzki. „To jest cała, długofalowa polityka która powinna prowadzić nas do wzrostu tych inwestycji” – dodał wiceszef PAIH.

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbywa się w dniach 8-10 września. Główną osią dyskusji Forum są najważniejsze wyzwania o charakterze politycznym, społecznym i gospodarczym, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.09.2020, 16:19
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ