Newsletter

MK: Uroczystość podpisania Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego (komunikat)

11.09.2020, 15:49aktualizacja: 11.09.2020, 15:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MK informuje:

Zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce, a w szczególności wzmocnienie krajowych korzyści energetycznych, środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, to główny cel podpisanego 11 września 2020 r. w Ministerstwie Klimatu Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu PV i zawarcia porozumienia sektorowego.

Jak zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka, jednym z kluczowych wyzwań cywilizacyjnych, jakie stoją przed polską gospodarką jest odpowiedzialna i zrównoważona transformacja sektora energetycznego.

„Jednym z głównych filarów procesu transformacji w naszym kraju będzie dalszy, zdynamizowany rozwój odnawialnych źródeł energii, który został wyraźnie zaakcentowany w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.” – powiedział.

Szef resortu klimatu zwrócił również uwagę, że najszybszy przyrost mocy wytwórczych wśród wszystkich technologii OZE w Polsce, obserwowany jest w energetyce słonecznej.

„Na początku sierpnia 2020 r. łączna moc zainstalowana instalacji PV wyniosła blisko 2 650MW, co stanowi już około 1/4 mocy zainstalowanej elektrycznej we wszystkich instalacjach OZE. Tym samym, fotowoltaika jest już drugą po energetyce wiatrowej, największą technologią OZE w polskim systemie elektroenergetycznym” – podkreślił.

Minister Klimatu przypomniał również, że dedykowanym dla wielkoskalowej energetyki słonecznej w Polsce mechanizmem wsparcia jest system aukcyjny, na bazie którego w 2020 roku zakontraktowanych zostanie niemal 800 MW mocy zainstalowanej.

Zwrócił również uwagę, że w niezwykle szybkim tempie rozwija się segment mikroinstalacji. Wg stanu na koniec czerwca 2020 r. moc zainstalowana w mikroinstalacjach wyniosła 1 734,1 MW (263 343 instalacji). Oznacza to wzrost o niemal 530 MW tylko w ciągu ostatniego kwartału. Zdaniem ministra Kurtyki, tak dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce możliwy jest m.in. za sprawą systemu przewidzianego dla prosumentów, a także dedykowanych programów wsparcia inwestycyjnego, takich jak „Mój Prąd”.

„Polskie firmy przemysłowe z branży fotowoltaicznej oficjalnie połączą dziś siły, czego wyrazem będzie podpisanie listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju branży PV i zawarcia porozumienia sektorowego. Bardzo się cieszę, że inicjatywa Pana Ministra Kurtyki w tym obszarze spotkała się z tak dużym zainteresowaniem branży PV.” – poinformował wiceminister klimatu, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska.

„Głównym celem naszej współpracy jest mobilizacja i konsolidacja krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki, a także wypracowanie strategii przemysłowej i propozycji wkładu polskiego przemysłu w Europejski Zielony Ład” – dodał.

Zgodnie z zapisami Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 r., moc osiągalna w instalacjach fotowoltaicznych będzie w dalszym ciągu sukcesywnie wzrastać, stając się największym źródłem jeśli chodzi o moc zainstalowaną w Polsce.

„Aby dynamiczny wzrost wykorzystania technologii PV został zachowany potrzebna jest szeroko zakrojona współpraca rządu, administracji oraz przedstawicieli branży fotowoltaicznej w Polsce. Dlatego mam nadzieję, że dzisiejsze wydarzenie do duży krok dla faktycznego partnerstwa przedstawicieli polskiego przemysłu PV, które umożliwi w Polsce rozwój technologii” – podsumował minister klimatu Michał Kurtyka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ je/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.09.2020, 15:49
Źródło informacji MK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii