Newsletter

MC: Najprostsza droga, czyli e-usługi dla kierowców (komunikat)

11.09.2020, 17:22aktualizacja: 11.09.2020, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MC informuje:

Najprostsza droga, czyli e-usługi dla kierowcówPonoć przed nami niemal letnia druga połowa września, a to oznacza, że wielu nabierze ochoty na szybki wyjazd. To doskonały pomysł! Równie dobry jak korzystanie z naszych e-usług, które przygotowaliśmy z myślą o kierowcach.

Po pierwsze i najważniejsze – ruszając w trasę nie zapomnijcie zabrać ze sobą prawa jazdy. Jeszcze powinniście je mieć ze sobą. Dlaczego jeszcze?Już za chwilę…

Dzięki dokumentowi podpisanemu (dokładnie tydzień temu) przez ministra cyfryzacji – 5 grudnia zniknie obowiązek wożenia go ze sobą.- To nie wszystko – od tego dnia swoje mPrawo Jazdy znajdziemy w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – zapowiada minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu znajdzie się też licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzimy w telefonie, ile zarobiliśmy za drogowe przewinienia – dodaje szef MC.

Sami widzicie, że warto pobrać naszą aplikację. Nie musicie z tym czekać do 5 grudnia. Zróbcie to już dziś, bo już dziś znajdziecie w niej m.in. mPojazd. To odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC auta – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.Jest o wiele więcej powodów, dla których warto w swoim telefonie mieć mObywatela. Pobierzcie naszą apkę (https://www.gov.pl/web/mobywatel), a nie zawiedziecie się.

Już wiecie, że wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także licznik punktów karnych. Jednak już dziś stan swojego konta możecie sprawdzić przez internet. Wystarczy skorzystać z naszej e-usługi Sprawdź swoje punkty karne. (https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne) Wystarczy profil zaufany, kilka chwil i bez wizyty na komisariacie przypomnicie sobie, ile punktów zarobiliście do tej pory.Sprawdź online swoje punkty karne. e-Polak potrafi! – obejrzyj spot. (https://www.youtube.com/watch?v=K5gi3esvxNg&feature=youtu.be) Możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko w lipcu i sierpniu polscy kierowcy skorzystali z niej ponad 100 tysięcy razy (w lipcu – 55 896, w sierpniu – 47 818), a od początku roku dokładnie 433 446 razy.

Nasze rekordzistki

A czy wiecie, co polscy kierowcy od początku roku zrobili dokładnie 124 611 159 razy? Sprawdzili przez internet historię pojazdu. Ta e-usługa to nasza rekordzistka.- Dzięki niej – za darmo i szybko – możemy sprawdzić, czy auto które zamierzamy kupić nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN, datę pierwszej rejestracji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Co ważne, możemy sprawdzić zarówno auta zarejestrowane w Polsce, ale i te zarejestrowane za granicą – dodaje szef MC. Chcąc sprawdzić niezarejestrowane w Polsce auto poza numerami rejestracyjnymi i VIN oraz datą pierwszej rejestracji potrzebować będziecie jeszcze profilu zaufanego. Można go założyć przez internet i za darmo. (https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany) Z jakich krajów pochodzą auta, które można sprawdzić dzięki naszej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

Tyle teorii, a jak korzystanie z naszej e-usługi wygląda w praktyce? Po pierwsze – trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc tam wpisujecie wspominane dane. Jeśli auto jest niezarejestrowane w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe. Wszystkie interesujące Was informacje znajdziecie w zakładce „Dane zagraniczne”.

Co jeszcze mamy dla kierowców?

E-usługę Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. (https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne). Jej popularność rośnie z dnia nad dzień. Nic dziwnego, skutecznie ułatwia życie kierowców.Każdy kto kupuje lub sprzedaje auto, powinien to zgłosić do urzędu. Dzięki naszej e-usłudze można to zrobić bez stania w kolejce – z dowolnego miejsca, przez internet. Od połowy stycznia Polacy skorzystali z tej możliwości ponad 1,4 miliona razy! Dla pasażerów

Sami widzicie, że w naszym cyfrowym portfolio można znaleźć sporo ułatwień dla kierowców. Mamy też coś dla pasażerów, którzy podróżują autokarami, autobusami lub busami.To e-usługa (https://www.bezpiecznyautobus.gov.pl/) Bezpieczny autobus. Dzięki niej w kilka chwil upewnicie się, czy pojazd do którego wsiadacie powinien ruszać w trasę. Oto szybka instrukcja jak z niej skorzystać: Krok 1: wejdźcie na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl Krok 2: wpiszcie tam numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie Sprawdź autobus.

Moment po tym, kiedy to zrobicie – na ekranie Waszego smartfonu lub komputera wyświetlą się najważniejsze informacje, z których dowiecie się m.in.:- czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne, - czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, - czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony. Poznacie także dane techniczne, np. liczbę miejsc oraz stany licznika z badań technicznych.

Sami widzicie, że z naszej e-usługi możecie skorzystać nawet na przystanku, czekając na wejście do autobusu.W wakacje Polacy skorzystali z tej możliwości niemal 160 tysięcy razy, a od początku roku – ponad 730 tysięcy.

kom/ osz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.09.2020, 17:22
Źródło informacji MR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii